Zincir Nasıl Takılır?

Kış aylarında yoğun kar yağışı ile birlikte araç sürücüleri de bazı zorunlu önlemler almalıdırlar. Bunların en başında da zincir takmak gelir. Peki en pratik şekilde zincir nasıl takılır? Videomuzdan izleyebilirsiniz…

Zincir Nasıl Takılır?

Kış aylarında yoğun kar yağışı ile birlikte araç sürücüleri de bazı zorunlu önlemler almalıdırlar. Bunların en başında da zincir takmak gelir.

Kış aylarında yoğun kar yağışı ile birlikte araç sürücüleri de bazı zorunlu önlemler almalıdırlar. Bunların en başında da zincir takmak gelir.

Lastiğe zincir takma işlemi çoğu sürücü için oldukça zahmetli görünmektedir. Fakat çok kısa sürede yapabilecekleri bu uygulama ile canlarını koruduklarının yeterince farkında olamayabiliyorlar.

Nitekim kar ve buzlu kaplı bir yolda yapılan frenleme ile normalde aracın durması gereken mesafeyi fazlasıyla aşmak bir tarafa, direksiyon kontrolü de kaybedildiğinden kaza olma durumu kaçınılmaz oluyor.

Sonuç olarak can ve mal kaybı yaşanmaması için kış aylarında her sürücünün araçlarında zincir bulundurmaları ve takıp sökme işlemini çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Özellikle bayan sürücülerin zincir takma işlemini daha önceden deneyerek tecrübe edilmiş bir şekilde yola çıkmaları trafikte bulunan herkes için zorunlu bir gerekliliktir.

Peki bu zincir nasıl takılıyor? Korkmayın, hiç zor değil. Nitekim üstteki videomuzda da izlediğiniz üzere 1-2 dakika içerisinde tek bir lastik için zinciri takmış oluyorsunuz. Yani bir aracın dört lastiği için toplamda maksimum on dakikalık bir süre yeterli oluyor.

Sonuç olarak on dakikanızı ayırıp zincirinizi takarsanız, hem sizin hem de trafikte seyreden tüm araç sahiplerinin ve yolcularının canlarını ve mallarını korumuş olursunuz.

Kazasız, belasız, cezasız sürüşler diliyoruz…

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR