Türkiye’nin İlk Yüzen Güneş Enerjisi Santrali

Dünya üzerinde henüz yeni denemeleri yapılan su üzerinde yüzen güneş enerjisi santrali modeli Türkiye’de hayata geçiyor. Atatürk Barajı üzerine kurulacak sistemin detayları belli oldu. Videomuzu izleyin…

Yüzen Güneş Enerjisi Santrali

Dünya üzerinde henüz yeni denemeleri yapılan su üzerinde yüzen güneş enerjisi santrali modeli Türkiye’de hayata geçiyor.

Dünya üzerinde henüz yeni denemeleri yapılan su üzerinde yüzen güneş enerjisi santrali modeli Türkiye’de hayata geçiyor.

Atatürk Barajı üzerine kurulacak sistemin detayları belli oldu. Hem baraj duvarı gövdesi üzerine, hem de baraj gölü üzerine yüzer halde kurulacak olarak güneş güneş panelleri sayesinde, orta nüfuslu yirmi şehrimizin elektrik ihtiyacı bu sistem üzerinden sağlanabilecek.

Gelişen teknoloji ile birlikte doğaya zarar vermeden alternatif elektrik üretimi üzerine çalışmaları hızlandıran ilgili bakanlık yetkilileri, kurulacak olan bu devasa sistemin ardından projeyi benzer diğer bölgelerde de hayata geçirmeyi planlıyor.

Türkiye’nin güneş haritasına bakıldığında, yüz ölçümünün neredeyse yüzde 75’lik bir bölümü güneş tarlaları kurmaya oldukça elverişli görünüyor. Bu güneş tarlalarının su üzerine kurulmasının ise başka avantajları mevcut.

Baraj gölü havzasındaki toplanmış su hacminin buharlaşmasını yavaşlatmak ile birlikte, güneş paneli sistemlerinin daha kolay soğutulması sayesinde alınan verim de arttırılmış oluyor.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR