Yerli Üretim Çıkarma Gemilerini Kim Yapıyor?Yerli Üretim Çıkarma Gemisi Kim Tarafından Yapıyor?

Dünyanın en büyük çıkarma gemilerinden olan ve 60 ton ağırlığında 20 tankı, 350 amfibi komandosunu karaya çıkarabilen ‘Yerli Çıkarma Gemisi’ törenle denize indirildi. Araç ve personel taşıma kapasitesi, gündüz ve gece helikopter harekâtı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkânı ile Türk Deniz Kuvvetlerini dünya denizlerinde bir adım daha öne taşıyacak olan çıkarma gemisinin savaş sistemi tasarım ve entegrasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirildi.

Havuzlu Çıkarma Gemisi Nedir?

Havuzlu Çıkarma Gemisi (İngilizce: Landing Platform Docks ya da LPD), amfibik (yüzergezer) askeri gemi sınıfına girerler. Bu tip gemiler görev ve harp durumlarında malzeme yükleme/boşaltma, taşıma sağladıkları gibi uçan askeri araçların konma ve konaklaması için tasarlanmıştır. Fırtınalı ve sorunlu sularda yüklerin diğer gemilere aktarılmasında vinç veya benzeri aktarma sistemlerinin kullanılamaması gibi durumlarda bu gemilerin havuzu sayesinde yükler diğer gemilere doğrudan aktarılabilmektedir. Yüksek savaş yetenekleri ile donatılmış bu gemiler, çok az sayıda ülke donanması için hizmet vermektedir.

Yüzde Yüz Yerli Üretim

Geminin savaş yönetim sistemi ve yazılımının ise Aselsan ve Havelsan tarafından yapıldı. Gemi sadece Akdeniz’de değil uzak denizlerin uluslar arası sularında da emniyetle seyir yapabilir. Doğal afetlerde yardım amacıyla da görevini yerine getirebilir. Balistik füzelere karşı savunma sistemi ile donatıldı. Yerli ve özgün tasarımı ile tamamen çelikten üretilen gemi 15 tonluk helikopterin manevra yapmasını sağlayan piste sahip. Türk sanayinin ne kadar güçlü olduğunu gösterecek kadar hepimize gurur veren bir gemi.

Nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına da sahip. Yerli ve özgün tasarım ile tamamen çelik olarak inşa edilen çıkarma gemisinde, 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak helikopter platformu bulunuyor. Yükleme boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin başında, kıçında ve yan tarafında birer adet kapak bulunuyor. Gemide, ayrıca, her biri 8 ton yük veya 40 kişi taşıyabilen, 20 knot sürat yapabilen 4 adet LCVP çıkarma aracı ve 3 adet kendinden tahrikli ponton yer alıyor. Gemide, sürat değerlerini ve manevra kabiliyetini sağlayabilmek üzere her biri 4 dizel makine, 2 ridakşınger, 2 şaft sistemi, 2 değişken açılı pervaneden oluşan ana tahrik sistemi kullanılıyor. Gemide ayrıca, iki adet tünel tip baş itici bulunuyor. Gemide elektrik üretimi, 4 ana jeneratörle sağlanıyor. Gemide ayrıca, bir adet acil durum jeneratörü de bulunuyor. Bunların dışında gemide yerli üretim olan Komuta Kontrol Sistemi ve Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) ile beraber pek çok elektronik sistem ve silah sistemi de yer alıyor.Geminin Teknik Özellikleri

Toplam Boy : 138.75 m
Su Hattı Boyu : 130.80 m
En : 19,60 m
Deplasman : 7254 ton
Başta Su çekimi : 2 m’den az
Kıçta Su Çekimi : 5 m’den az
Maksimum Sürat : 18 knot
Denizde Kalma : 15 knot sürat ile en az 5000 deniz mili; 30 gün
Denizcilik Özelliği : Deniz Durumu 5’te kısıtsız, 6’da kısıtlı kullanım
Yatak Kapasitesi : 566 adet
Personel Kapasitesi: Toplam 486 Kişi
Gemi Personeli: 12 Subay, 51 Astsubay, 66 Er (Toplam 129 Kişi)
Ortak Harekat Grubu Personeli: 17 Subay
Amfibi Personel: 350 Kişi
Taşıma Kapasitesi: 1200 ton çeşitli Yük/Araç
Güverte Alanı
Açık Güverte: 690 m2
Kapalı Araç Güvertesi: 1100 m2

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR