Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Yakıt tüketimi hesaplama işi çoğu zaman kafamızı karıştıran bir konu olmuştur. Çoğu araçta bulunan yol bilgisayarlarının hesapladıkları rakamlar da yanlış çıkabilmektedir. Halbuki bunu çok basit bir yöntemle hesaplayabilmek mümkündür…Yakıt Tüketimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle yakıt tüketimi hesaplamanın ne demek olduğunu belirtelim. Yakıt tüketimi hesabını kısaca özetlemek gerekirse, cebinizden çıkan para ile gideceğiniz mesafenin hesaplanmasıdır.

Bu hesaplama sonucunu da çeşitli şekillere dönüştürebiliriz. Mesela en popüler olanı 100 kilometrede kaç litre yakıt yakıldığıdır. Bunun dışında kilometre başına harcanan para da oldukça rabet görmektedir. Gelin şimdi hiç zorlanmadan bunu çok basitçe nasıl hesaplarız anlatalım.


YYakıt Tüketimi Hesaplama Nasıl Yapılır? En Basit Yöntem

İlk olarak kilometre başına harcanan parayı hesaplayalım. Öncelikle benzin, dizel yada LPG fark etmeksizin petrol istasyonuna gidip depomuzu full olarak dolduruyoruz. Hangi yakıt olursa olsun bu işlem şart. Benzin pahalı gardaşım nasıl fulleyelim falan yok. Bu işin kesin yolu bu şekilde. 🙂 Zaten sürekli yakıt hesaplayacak değilsiniz. Bir iki defa hesaplarsınız ondan sonra arabanızın ne yaktığını bilirsiniz.

Yakıt Tüketimi Hesaplama Yöntemi

Depomuzu fulledikten sonra göstergede bulunan günlük kilometre kadranını sıfırlıyoruz. Artık yola çıkmaya hazırız. Burda önemli bir detay var. 40-50 kilometre gibi kısa mesafeler bize gerçek değerleri vermeyecektir. En az 100 kilometre, tercihen de 200 kilometre civarı bir yol yapmanız gerekiyor.

Daha sonra tekrar petrol istasyonuna dönüyoruz ve yakıtımızı tekrar fullüyoruz. Fişimizi de alıp aracımıza tekrar oturuyoruz. Şimdi yakıt tüketimi hesaplamaya başlamak için tüm verilere sahibiz.Öncelikle göstergedeki yaptığımız kilometre bilgisini okuyoruz. Örnek olarak 250 kilometre yol yaptık diyelim. Şimdi son aldığımız fişteki tutar da 70 liralık 28 litre LPG aldık diyelim. Bu benzin yada dizel de olabilir hiç fark etmez aynı şekilde devam edin hesaplamaya.

250 kilometrede 70 TL harcadıysak, 1 kilometre de; 70 / 250 = 0,28 TL yani 28 kuruş yakmışız.

Peki 100 kilometrede kaç lire yakıt tüketimi olmuş. Şimdi gelin basitçe bunu hesaplayalım.

250 kilometrede 28 Litre harcadıysak, 100 kilometrede; 28 x 100 / 250 = 11,2 litre lpg harcamışız.

Gördüğünüz gibi ister kilometrede başına maliyet olsun, ister de 100 km/litre hesabı olsun, bu yöntemle basitçe hesaplayabilirsiniz.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR