Webasto Araç Ek Isıtıcı

Araç ek ısıtıcı sektörünün öncü markası olan Webasto, ürün ismi olarak da piyasada yerini almıştır. Peki Webasto nasıl çalışır? Önce videomuzu izleyelim…

Webasto Araç Ek Isıtıcı

Araç ek ısıtıcı sektörünün öncü markası olan Webasto, ürün ismi olarak da piyasada yerini almıştır.

Araç ek ısıtıcı sektörünün öncü markası olan Webasto, ürün ismi olarak da piyasada yerini almıştır.

Gece park halindeyken sıcak tutulan otomobiliniz, sabah işe giderken sizi sıcak ve konforlu bir kabinle karşılıyor. Ayrıca kapı ve camlarda buzlanma gibi problemler de ortadan kalkıyor. Sistem, yeni model araçlara fabrikada standart olarak eklenirken, kullanılmış otomobillere sonradan entegre etmek de mümkün.

Park ısıtıcısından sürücüler sadece konfor değil güvenlik açısından da fayda sağlayabiliyor. Kışın pek çok kaza ön camdaki buzlanmadan kaynaklanıyor. Sürücü yolculuktan önce camını tamamen buzdan arındırmazsa görüşü kısıtlanabiliyor ve bu da güvenlik sorunu yaratıyor.

Ek ısıtıcı teknolojisi ile bütün bu problemler ortadan kalkıyor. Bunun yanı sıra, iç kabindeki sıcak ortam nedeniyle sürücüler kalın kıyafetler giymeye ihtiyaç duymayacak, bu da direksiyon başında hareket kabiliyetlerini arttıracak ve dolaysıyla daha güvenli bir sürüş sağlayacak.Webasto park ısıtıcısı sistemi konfor sunmasının yanı sıra motoru koruyor ve soğuk başlatmaya kıyasla daha çevre dostu şekilde çalışmasını sağlıyor. Sıcak başlatma ile yağ ve katalitik konvertörü çalışma ısısına daha hızlı ulaşıyor. Motor başlatma sırasında ortaya çıkan toksik emisyonlar da azalıyor.

Modele göre değişecek şekilde sistem motorun çalışıp çalışmadığına bakmaksızın depodaki yakıttan ve aküdeki elektrikten faydalanıyor. Akü tarafından çalıştırılan bir dozaj pompası depodaki yakıtı yanma odasına aktarıyor, burada hava ile karışan yakıt yanıcı hale geliyor. Aynı zamanda, ilave olarak yerleştirilen su pompası (sirkülasyon pompası) soğutma devresini harekete geçiriyor.

Yanma odasında oluşturulan ısı, ısıtıcıdaki soğutma suyunu ısıtıyor. Ortaya çıkan egzoz dumanı ayrı bir susturuculu egzoz borusuyla dışarıya salınıyor. Bu yüzden sistem kapalı garajlarda ve benzin istasyonlarında kullanılamıyor. Belli bir su ısısında, bir elektrikli sirkülasyon pompası ve fanlar aracılığı ile ısının iç kabine de dağılmasını sağlanıyor.

Webasto park ısıtıcısı 5 kW ısıtma gücüne sahip. Sistem otomobil park halindeyken ya da 6ºC altındaki ısılarda yardımcı ısıtıcı olarak yolculuk esnasında da kullanılabiliyor. Bu sayede konforlu bir iç kabin ortamı sağlanıyor. 78ºC üzerindeki motor suyu ısılarında sistem otomatik olarak kapanıyor.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR