Vitesi Boşa Atınca Yakıt Düşer mi?

Vitesi boşa atınca yakıt tüketimi düşer mi sorusu, otomobil kullanıcıları arasında yıllardır tartışılır. Kimi “yokuş aşağı boşa at araba rahatlasın yakmasın” der, kimi “boşa atarsan fren sistemini zorladığın için aracı yorarsın” der. Peki eğrisiyle doğrusuyla, teknik olarak bu işin aslı astarı nedir?


Vitesi Boşa Atınca Yakıt Tüketimi Düşer mi?

Bu işin doğrusu bu şekilde arkadaşlar. Aslında bu işin doğrusunu açıklamadan önce ufak bir teknik bilgi verelim. Enjeksiyonlu diye tabir edilen ve şuanda piyasanın yüzde 90’lık bir bölümünü oluşturan araçlarda, viteste, belirli bir motor devrinin üstünde ve gaza basmadan ilerlediğiniz durumlarda aracınız sıfır yakıt harcayarak ilerler. Evet hiç yakıt kullanmaz. Sıfır.

Buna hala inanmayan varsa benzin pompasının elektrik kablosunu kesip araya bir buton bağlasın ve yokuş aşağı bu bahsettiğimiz şartlarda ilerlerken butondan benzin pompasını kapatsın. Göreceksiniz ki araç hala normal çalışmasına devam edecek. Bu arada bunu hakkaten denemek isteyen olursa diye bir ekleme yapalım. Benzin hortumunda basınç sensörü olmayan bir arabada deneyin ki, araç beyni boruda benzin kalmadı nereye gidiyoruz hala diye sapıtmasın. 🙂Bu Bilgiyi Nasıl Kullanacağız?

Şimdi gelelim bu teknik bilginin bizim işimize nasıl yarayacağı kısmına. “Tamam, yokuş aşağı inerken gaza basmazsak araba yakmıyor. Buraya kadar herşey güzel ama araba da gittikçe yavaşlamaya başlıyor. Yavaşlayınca da tekrar gaza basıyorum. Sonuçta değişen birşey olmuyor. Toplama baktığımızda aynı yakıtı yine yakıyorum” diyenleriniz de varsa eğer, ki çok haklılar kesinlikle. Bu işin mantığı nedir diye merak ettiyseniz hemen açıklayalım.


Vitesi Boşa Atınca Yakıt Tüketimi Düşer mi Artar mı?

Diyelim ki uzun bir yokuştan aşağı inmek üzeresiniz. Bu yolun da hız sınırının 110 km olduğu rahat geniş bir şehirlerarası yol olduğun düşünelim. Şimdi bu yokuş aşağı yolu minimum yakıtla nasıl tamamlarız bakalım.

Yokuşun en tepesindeyken hızımızı 110 km’ye çıkarıp ayağımızı gaz pedalından çekiyoruz. Yokuşun eğimi düşmedikte hızımız da düşmeyecektir. Bu şekilde yokuşun eğimi azalana kadar gaz pedalına da basmadığımız için sıfır yakıt tüketimi ile ilerleriz. Hatta yokuşun eğimi fazlaysa aracımız daha da hızlanabileceğinden, hız sınırını aşmamak için frene de basabiliriz ama çok borcunuz varsa yada sıkıntılarla baş edemiyorsanız frene basmadığınız takdirde tüm sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bu şekilde sıfır yakıt tüketmi ile ilerlerken, önünüzde biraz daha ileride yokuşun eğiminin azaldığını ve yolun düzleşmeye başladığını gördünüz. Eğer bir şey yapmazsanız hızınız da düşmeye başlayacak. İşte tam bu noktada vitesi boşa atarak yokuşun verdiği ivme gücüyle hızımız düşmeden bir süre daha ilerleyebiliriz. Bu ilerleme esnasında ise aracımız rölantide yaktığı çok düşük bir yakıt tüketimi ile ilerleyecektir. Yani vitesi boşa atınca yakıt tüketimi düşer mi sorusunun cevabı yalnızca bu aşamada evet oluyor.Daha sonra yol iyice düzleşmeye başladığında ise artık hızınızın düşmemesi için yapacağınız bir hamle kalmadı. Artık tekrar vitese takıp hangi hızda ilerleyeceksek hemen o hıza ulaşıp, hızımızı da sabit tutmaya çalışarak (varsa hız sabitleme sistemini açarak) yolumuza devam ediyoruz. Gaz pedalına basarak ilerlediğimiz süreçte hızımızı sabit tutmak da minimum yakıt tüketimi için önemli bir noktadır.

Sonuç olarak minimum yakıt ile rampa aşağı yolumuzu tamamladık. Bu yöntemi istediğiniz viteste, istediğiniz hızda ve istediğiniz yolda uygulayabilirsiniz. Bu arada ileri sürüş teknikleri, yakıt tüketimi düşürme gibi sebepler yüzünden trafiği de rahatsız etmememiz gerektiğini unutmayalım. Sol şeridi işgal edecek böyle şeyler yaparsanız, arkanızdan gelen araçları tehlikeye atabilirsiniz.


Vitesi Boşa Atınca Yakıt Tüketimi Düşer mi Artar mı?

Hayatta Kalmaya Öncelik Verin!

Tüm bu anlattıklarımız kas ve beyin hafızanıza yerleştikten sonra, ister istemez tüm seyehatlerinizde ekonomik bir sürüşe sahip olduğunuzu fark edeceksiniz. Hatırlatmadan da geçmeyelim. Aşırı hız felaket getirir. Ülkemizde terörden çok trafik kazaları yüzünden insanlarımızı kaybediyoruz. Önemli olan çabuk değil tek parça gitmektir. Bu yazımızı da paylaşıp herkesin bilgilenmesini sağlamanızı temenni ediyoruz. Herkese kazasız, belasız, cezasız sürüşler dileriz… AutoMOD Teknoloji

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR