Uzungöl | Çaykara | Trabzon

Uzungöl nasıl bir yerdir? Uzungöl hakkında bilgiler vereceğim bu yazının devamında Uzungöl’de ne yenir? Uzungöl’de nerede kalınır? Sorularının yanıtları da vererek devam edeceğiz.

Uzungöl | Çaykara | Trabzon

Karadeniz turu içinde yer alan bol temiz hava alabileceğiniz ve harika bir manzara seyredebileceğiniz el değmemiş doğası, yöresel yemekleri, temiz havası, benzersiz coğrafyası ile Trabzon Uzungöl Tabiat Parkı gezilecek yerler arasına alınmalıdır.

Uzungöl nasıl bir yerdir? Uzungöl hakkında bilgiler vereceğim bu yazının devamında Uzungöl’de ne yenir? Uzungöl’de nerede kalınır? Sorularının yanıtları da vererek devam edeceğiz. Karadeniz turu içinde yer alan bol temiz hava alabileceğiniz ve harika bir manzara seyredebileceğiniz el değmemiş doğası, yöresel yemekleri, temiz havası, benzersiz coğrafyası ile Trabzon Uzungöl Tabiat Parkı gezilecek yerler arasına alınmalıdır.

Trabzon’a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta deniz seviyesinden 1090 metre yükseklikte bulunan Uzungöl dik yamaçları ve muhteşem bir doğa örtüsü ile doğa tutkunlarını büyüleyici bir yerdir.

Uzungöl Trabzon ili Çaykara ilçesine bağlı turistik bir beldedir.

Vadinin ortasında bulunan yamaçlardan düşen kayaların Haldızen deresinin önünü kapatması ile oluşmuş olan göle Uzungöl denir. Uzungöl’ün etrafı Karaçam ve diğer Karadeniz dağ ağaçlarından oluşan ormanlarla çevrilidir.

Uzungölde bir vadi içinde akan temiz berrak bir sulu bir dere dar ve uzun bir küçük göle dökülür. Taşan su Solaklı dere çayına buradan da Of ilçesinden denize ulaşır.Uzungöl çevresindeki dağlarda ayı, kurt, tilki, yaban keçisi, Kafkas dağ horozu gibi çeşitli yabani hayvan türleri bulunmaktadır.

Haldizen deresi vadisinde oluşun Uzungöl heyelan sonucunda dere yatağının baraj şeklinde kapanması ile oluşan göl çevresindeki ormanlar ile ülkemizdeki doğa harikalarından bir tanesidir.

Yöreye ugun tarzdaki eski ahşap evler bu doğal güzelliği tamamlayıcı bir yapıdadır.

Uzungöl Doğa Harikası

Aşırı sıcaktan bunalanlar, doğa ile baş başa kalmak isteyenler için iyi bir tatil yeri olan Uzungöl Tabiat Parkı hem yerli hemde yabancı turistlerin akın ettiği bir yerdir.

Uzungölü tercih eden doğa tutkunları çevredeki diğer güzellikleri de görme şansı yakalıyor. 2700 metre yükseklikte Aygır Gölü gibi 7 adet krater gölünü görebilirler.

Uzungöle giderseniz eğer sabah erken kalkıp güneşin doğuşu ile sessizlik içinde gölün etrafında yürüyüş yapmanızı, derin derin nefes almanızı öneririm. Ayrıca yürüyüş yaparkan çok güzel manzara, doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Uzungöl Tabiat Parkı doğal manzara, yürüme, tırmanma ve botanik turizmine uygun bir yerdir.

Uzungöl’e Nasıl Gidilir?

Trabzon’a 99 km, Çaykara ilçesine 20 km. mesafedeki Uzungöl’e turist yoğunluğunun arttığı yaz aylarında ulaşım alternatifleri de artmaktadır. Trabzon’un büyük turizm kapasitesine sahip olan turistik mekanı Uzungöl’e Trabzon’da faaliyet gösteren birçok turizm acentesi, otobüs firmaları ve Çaykara Tur günübirlik seferler düzenlemektedir. Sonbahar ve kış mevsiminde azalan ziyaretçi potansiyeliyle birlikte bölgeye ulaşım seçenekleri azalmaktadır. Sadece Çaykara Tur yıl içersinde sürekli ulaşım imkanı sağlamaktadır. Diğer acente ve otobüs firmaları sezonluk ulaşım kolaylığı sağlamaktadır.Karayolu İle Ulaşım

Öncelikle Trabzon’a ulaşmak için şehir terminalinden Türkiye’nin her bölgesine karşılıklı otobüs seferleri düzenlenmekte olduğunu bilmeniz gerekir. Değirmendere’de bulunan otogara ulaştıktan sonra Çömlekçi mahallesinden kalkan Çaykara Tur ile yılın her ayında Uzungöl’e ulaşabilirsiniz. Trabzon Merkez Çömlekçi Mahallesinde bulunan Çaykara Tur Minibüsleri ile günün her saatinde ortalama 30 dakikada bir Uzungöl’e servis vardır.

Özel aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız Trabzon’dan izleyeceğiniz güzergah sırasıyla Trabzon > Yomra > Arsin > Araklı > Sürmene > Of > Çaykara > Uzungöl şeklinde sıralanmaktadır. Of’a geldikten sonra, Solaklı deresinin batı kenarından geçen, Çaykara, Dernekpazarı, Uzungöl yazılı trafik tabelasıyla işaretmiş yolu takip ederek yaklaşık 44 km. süren yoldan Uzungöl’e ulaşabilirsiniz.

Uzungöl Çaykara ilçesinden hemen yukarıda ve deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yüksekliktedir. Uzungöle giden yol daima solaklı deresinin vadisini takip eder ve yolun etrafında tipik Karadeniz iklimine göre yeşilin her tonunu görebileceğiniz bitki örtüsü ile dağların farklı yerlerine kurulmuş yöreye özgü köy evleri yol boyunca size eşlik eder. Bu istikamette seyahat ederken birbirinden renkli ve birbirinden güzel çay bahçelerini de görebilirsiniz.

Sadece gitmeyi amaçladığınız Uzungöl değil, tüm yol boyunca durup vakit geçirmek isteyeceğiniz güzellikte birçok yer görebilirsiniz. Çaykara Tur otobüsleriyle Uzungöl’e gitmek isteyenler için Trabzon’dan Çaykara Tur Kalkış Saatlerine buradan, Uzungöl’den dönüş için Çaykara Tur Otobüslerinin hareket saatlerinin listesine de buradan ulaşabilirsiniz. Rize, Artvin tarafından Uzungöl’e ulaşmak isteyenlerin ise Trabzon’a ulaşmasına gerek yoktur. Onlar Of İlçesinden Uzungöl yoluna saparak Uzungöl’e ulaşabilirler.Uzungöl’e günübirlik gidip, akşama Of yada Trabzon’a geri dönebileceğiniz gibi, Uzungöl’deki otel ve pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz. Uzungölden yukarıya, Soğanlı Dağı’na veya Sultan Murat Yaylası’na devam edebilirsiniz. Anayol olmamakla birlikte, Çaykara’dan yukarıya doğru giden yol, Bayburt’a bağlanır. Maceracı iseniz, Uzungöl’den Bayburt istikametine devam edebilirsiniz.

Trabzon’da konaklamayı veya Rize’de konaklamayı düşünüyorsanız, Trabzon Of arasındaki karayolu mesafesinin 45 kilometre, Of Rize arasındaki karayolu mesafesinin 25 kilometre olduğunu belirtelim. (Yani uzak değil!)

Havayolu İle Ulaşım

Trabzon Hava Limanı Uluslararası ulaşıma açıktır. Eğer Trabzon’a uzak bir yerden gelip Uzungöl’ü gezmek vakit geçirmek istiyorsanız ve uzun yollarda vakit kaybetmek istemiyorsanız uçakla ulaşım için en kısa yol yine Trabzon üzerinden geçmektedir. Uzungöl’e en yakın havaalanı Trabzon’da bulunmakta ve her gün Türkiye’nin farklı illerinden her gün uçak seferleri bulunmaktadır.

Havaalanı da otogar gibi şehir merkezine yakın bir mesafede inşa edilmiş olup şehir merkezine uzaklığı 10 dakika sürmemektedir. Havayolu ile Trabzon’a ulaştıktan sonra Uzungöl’e ulaşmak için yukarıda anlattığımız karayolu ile ulaşım seçeneklerinden birini takip ederek ulaşmanız gerekmektedir. Yurt içi seferlerinin yanı sıra yurt dışında bir çok ülkeye de karşılıklı uçak seferleri düzenlenmektedir.

Deniz Yolu İle Ulaşım

Trabzon Limanından Samsun, İstanbul ve İzmir’e seferler düzenlenmektedir. Bu seferler özellikle yaz aylarında Turizmin yoğunluğu sebebi ile daha sık yapılmaktadır. Ayrıca BDT Ülkelerine de deniz seferleri düzenlenmektedir. Genellikle deniz yolu ulaşım seçeneği yerli turistler tarafından tercih edilmemektedir.

Videoda çalan “Başka Yolla  Anlatılmaz” parçası için “Arya” youtube kanalına teşekkür ediyoruz…

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR