Kaz Dağları Milli Parkı – Türkiye Bir Başka Güzel – 2. Bölüm



1993 yılında milli park ilan edilen Kazdağı, Ayvacık, Bayramiç ve Yenice Orman İşletme Müdürlüklerinin kontrolündedir. Balıkesir iline bağlı olan dağ antik çağda İda Dağı olarak bilinmekteydi. Yüzyıllar önce birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Kaz Dağı, mitolojiye göre ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yerdir. Afrodit’in bu yarışmada güzellik tescili alan bir tanrıça olduğu bilinmektedir.

Zengin su kaynaklarıyla ve termal kaynak sularıyla ünlü olan dağın çokta güzel bir efsanesi vardır. Kaz Dağının Sarıkız Efsanesi… Efsaneye göre Sarıkız adında bir kız Ayvacık’ta yaşlı babasıyla yaşamaktadır. Kız o kadar güzeldir ki köyün bütün delikanlıları Sarıkız’ın peşindedir. Sarıkız ise hiç birine tek bir kelime bile etmez. Kalbi temiz iyilik yapan, kuşları bile besleyen bu kızın hakkında köy delikanlıları kötü dedikodular çıkarır. Babası köy halkı tarafından dışlanınca kızını öldürmeye karar verir. Çıkarır kızını Kaz Dağı’na. Evladına kıyamayan adam kızını orada tek başına bırakır ve köy halkına öldürdüm diyerek yalan söyler. Aradan zaman geçer ve Kazdağı’nda yardıma ihtiyacı olan herkese yardım eder Sarıkız.



Bir dedikodu yayılır etrafa. Kaz dağında ermiş olan güzel bir kız olduğu söylenir. Kulağına gelen bu dedikoduları duyan baba, kızının ölmediğini anlar ve onu köye tekrar getirmek için Kaz Dağı’na çıkar. Sarıkız babasını görür görmez sarılır. Hasret giderirler. Babası sürekli özür diler kızından. Ardından yaşlı adam abdet almak için kızından bir testi su getirmesini ister. O sırada Sarıkız testiyi uzanamayağı kadar uzak olan denizden sadece elini uzatarak suyu doldurur. Buna şahit olan baba gerçekten kızının ermiş olduğunu anlar.

Kaz Dağları Efsanesi

Bu dağın efsanesini anlatan kitapta vardır çekilmiş filmi de. İzleyince gerçekten efsanenin içine girip olayı olduğu gibi yaşayacaksınız. Şu anda Kaz Dağı Milli Park olarak kabul edilmiştir ve doğasının güzelliği, hayvanları, bitkileri koruma altındadır. Tabiatın hediyesidir adeta. Anlatmakla olmaz Kaz Dağı’nı. Görmek, yaşamak ve havasını almak bir başkadır. Bir tatil bölgesi olan Balıkesir’de yılınızın yorgunluğunu atmayı planlıyorsanız, Kaz Dağı Milli Parkı’nı ziyaret etmeden tatilinizi sakın bitirmeyin. Dağın akarsularını gördüğünüzde hayranlığınız ikiye katlanacak.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR