Bu Şehir Dünyada Tek!

Dünyanın en büyük metropol şehirleri arasında gösterilen Çin’in 12 milyon nüfuslu şehri, 16 bin otobüsten oluşan toplu taşımadaki tüm filosunu elektrikliye çevirdi. Shenzhen, toplu taşıma sistemi elektrikli olan dünyada tek şehir olma özelliği taşıyor.

Çin’in 12 milyon nüfuslu şehri, 16 bin otobüsten oluşan toplu taşımadaki tüm filosunu elektrikliye çevirdi. Shenzhen, toplu taşıma sistemi elektrikli olan dünyada tek şehir olma özelliği taşıyor.

Yetkililer bu şekilde bir sistemle yılda 345 bin ton petrol tasarrufu sağlanacağını ve emisyonun da yılda 1.35 milyon ton azaltılacağını belirtiyor.

Toplu Taşıma Sistemi Elektrikli Olan Dünyada Tek Şehir!

Çin’in Guangdong eyaletinin en büyük şehirlerinden biri olan 12 milyon nüfuslu Shenzhen’de tarihi bir proje gerçekleşti. Dünyada en fazla elektrikli otobüse sahip olan şehirdeki tüm toplu taşıma otobüs filosu elektrikliye dönüştürüldü. Bu, dünyada bir ilk olma özelliğine de sahip.

Elektrikli otobüs sayısının 16 bin olduğu şehirde son yıllarda 510 durakta 8000 şarj noktası oluşturuldu. Böylelikle filonun yarısına yakıt ikmali sağlanabilecek.Toplu Taşıma Sistemi Elektrikli Olan Dünyada Tek Şehir!

Shenzhen şehri elektrikli otobüs dönüşümü sayesinde yıllarda 345 bin ton petrolden tasarruf edeceği gibi karbon dioksit emisyonu da yılda 1.35 milyon ton azaltılacak.

Toplu taşımadaki elektrikli devrimini gerçekleştiren şehir taksiler konusunda da boş durmuyor.

Toplu Taşıma Sistemi Elektrikli Olan Dünyada Tek Şehir!

Shenzhen’de hizmet veren 12 bin taksideki elektrikli oranı son rakamlara göre yüzde 62.5 düzeyinde fakat hedef burada da yüzde 100 orana ulaşmak.

Toplu taşıma departmanının başında bulunan Zheng Jingyu, “benzinli araçları kademe kademe elektrikliye geçireceğiz. Hedefimiz 2020’de tüm taksileri dönüştürmek. Daha da erken olabilir.” dedi.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR