Tampon Tamiri Nasıl Yapılır?Tampon Tamiri Nasıl Yapılır?

Araba tamponları, çarpma şiddetine ve yerine bağlı olarak araç üzerinde ilk şok emici yapılar olarak da adlandırılırlar. Bu sebepledir ki bazen tamponlar çok fazla içeriye doğru göçebilir veya çatlak ve kırılmalara sebebiyet verebilmektedirler. Bu gibi durumlarda gerek görünüş gerekse de güvenlik açısından tampon onarımı önem taşımaktadır.

Tamponda göçükler varsa, tampon araçtan dikkatli bir biçimde ayrılır. Ardından usta, tamponu düzeltebilmesi için çekiç ve takoz alır. Yalnız bu çekiç ve takoz silikon bazlı olmalıdır. Aksi halde daha büyük hasarlar oluşur. Usta, çekiç yardımıyla tampona içten vurmalıdır. Bu işlem gerçekleşirken dış kısımda tutulan takoz yavaş yavaş açılmalı, böylelikle tamponun bir anda kırılması engellenmelidir. Bu işlemin ardından, tamponda ilgili bölgeye zımpara yapılır.

Zımpara işleminin bitmesinin ardından, araç macunu kullanılarak boya öncesinde bir tutunma yüzeyi oluşturulmalıdır. Macun 3 saat içinde kurur. Ardından yüksek numaralı zımpara ile, tamponun sağlam katmanına denk oluncaya dek zımparalanmalıdır. Ardından boyanarak araç eski haline getirilir.

Tampon Kırığı ve Çatlağı

Yaşanan önemli tampon hasarlarından diğeri ise çatlaklar ve kırılmalardır. Burada yapılması gereken işlem, çatlağın tampon üzerinde daha fazla yük oluşturmaması için çatlağın bittiği yere 5mm çap değerini geçmeyecek şekilde delik açılmalıdır. Bu işlem aynı zamanda çatlağın yayılmasını da önlemektedir. Ardından çatlağın köşeleri açılarak birbirinden ayrılır.

Bu işlemden sonra, küçük el jeti ile çatlağın kenarları iyice traşlanmalıdır. Bu işlemin amacı çatlakların tekrardan birbirine kuvvetlice yapışması için bir tutunma yüzeyi oluşturulmasıdır. Böylelikle yapışkan madde her iki bölgeyi daha rahat kavrayacaktır. Bu işlem için piyasada mevcut olan tampon çatlak silikonları kullanılır.

Çatlağın üzerine ve iç kenar bölgelerine sıkılıp, el yardımı ile silikon ilgili bölgeye iyice yedirilmelidir. Kurumasının ardından zımparalanarak macun çekilmelidir. Zımparalama işlemlerinin ardından tamponun orijinal rengine uygun boya ile boyanarak işlem sonlandırılır.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR