Sonsuz Enerji Üretmek Mümkün mü?

Özellikle çocuk yaşlarda bilime merak saran herkes denemiştir bu tür makinelerden yapmayı. İlk hamle insan tarafından başlatılır ve yapılan makine sonsuza kadar hareketi sürdürür. Fakat bu tür makineler teorik olarak da olsa yoktan enerji var edemez ya da var olan enerjiyi yok edemez. Peki sonsuz enerji üretmek mümkün mü?

Sonsuz Enerji Üretmek Mümkün mü?

Özellikle çocuk yaşlarda bilime merak saran herkes denemiştir bu tür makinelerden yapmayı. İlk hamle insan tarafından başlatılır ve yapılan makine sonsuza kadar hareketi sürdürür. Fakat bu tür makineler teorik olarak da olsa yoktan enerji var edemez ya da var olan enerjiyi yok edemez.

Özellikle çocuk yaşlarda bilime merak saran herkes denemiştir bu tür makinelerden yapmayı. İlk hamle insan tarafından başlatılır ve yapılan makine sonsuza kadar hareketi sürdürür. Fakat bu tür makineler teorik olarak da olsa yoktan enerji var edemez ya da var olan enerjiyi yok edemez.

Sonsuz döngülü araçlar bu güne kadar yapılmamıştır ve bundan sonra da yapılamayacaktır. Bu kadar kesin bir bilgi veriyor olmamızın sebebi fizik kurallarının kesinliğidir. Sonsuz döngü için tıpkı uzayda olduğu gibi sürtünmenin olmadığı bir ortam gereklidir. Burada ise potansiyel enerjinin kinetik enerjiye kayıpsız dönüşü sonucunda sonsuza kadar bir döngü elde edilir.

Birçok insan ise mıknatıs kullanarak sonsuz döngülü makine yapmayı dener ve gerçekten içlerinde başaranlar vardır fakat bu gerçek bir başarı mıdır? Malesef burada yoktan enerji üretebilmekten bahsedemeyiz. Çünkü günümüzde mıknatıs üretmek için oldukça büyük enerji harcanır.Özellikle Neodymium bir mıknatıs yapılırken üzerine oldukça büyük miktarda elektrik verilerek kutuplanması sağlanır. Aslında kullanılan enerji mıknatısın enerjisidir. Buraya tıklayarak mıknatıs üretimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Manyetik Motor Nedir?

Manyetik motor mıknatısların birbirini itmesi ile sonsuz enerji üretmek için tasarlanmış bir motordur. Prendev motoru olarakda bilinmektedir. Bununla ilgili ilk çalışmaları Nicola Tesla yapmıştır. Hatta Nicola Teslanın bu motorun çalışma prensibine benzeyen bir UFO tasarımıda vardır.

Motorun Çalışma Prensibi

Bu motorun çalışma prensibi şöyledir. Motora belli bir hız kazandırmak içinde bir güç kaynağı vardır. Bu güç kaynağı 8 sn boyunca motoru besler ve sonra güç kaynağı devreden çıkar. Güç kaynağı devreden çıktığında motor hala çalışır ve elektrik üretmeye başlar.Peki bu motorla sınırsız enerji elde etmek mümkün müdür? Mümkünse neden hala yaygın değil?

Bu sorular üzerinde tartışılmaktadır. Kimi enerji yoktan var edilemez demekte kimi mümkün olabileceğini söylemekte.

Santrallerde elektriğin nasıl üretildiğine bir bakalım. Rüzgar santralinde rüzgarın jeneratöre bağlı pervaneyi döndürmesi ile elektriğin üretildiğini, Hidroelektrik santrallerinde ise suyun jeneratöre bağlı olan türbini döndürerek elektrik ürettiğini biliyoruz. Manyetik motorda ise su ve rüzgar yerine mıknatıs kullanılmıştır. Suyun ve rüzgarın yaptığı işi mıknatıs da yapmaktadır. Ama şunu da göz önüne alalım devasa büyüklükteki bir santral ile küçük motoru karşılaştırmak olmaz.

Üstteki videomuzda manyetik motor ile amatör bir çalışma bulunmaktadır. Sizde kendi motorunuzu yapıp deneyebilirsiniz.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR