Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Ülkemizde gelişen bir sektör olan solucan gübresi üretimi hakkında açıklamalarda bulunan bir üretici, solucan gübresinin önemini ve bir tesise sahip olmak için gereken bütün detayları tek tek anlattı.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Ülkemizde gelişen bir sektör olan solucan gübresi üretimi hakkında açıklamalarda bulunan bir üretici, solucan gübresinin önemini ve bir tesise sahip olmak için gereken bütün detayları tek tek anlattı.

Ülkemizde gelişen bir sektör olan solucan gübresi üretimi hakkında açıklamalarda bulunan bir üretici, solucan gübresinin önemini ve bir tesise sahip olmak için gereken bütün detayları tek tek anlattı.

Solucan Gübresi Ham Maddesinin Maliyeti Yok

Ülkemizde yeni gelişen sektör olan solucan gübresi üretimi büyük sermaye gerektirmeyen, fazla elemana ihtiyaç duyulmayan, eli kürek tutabilecek herkesin eğitimini aldıktan sonra yapabileceği bir iş. Milli ekonomiye ve ekolojik yaşama değer katabilecek bu sektör, kimyasal gübrelerin toprağa verdiği zararları da en aza indiriyor.

Solucan Gübresi Ham Maddesinin Maliyeti Yok

Öncelikle bu sektörün her solucandan yapılmadığı belirten solucan gübresi üreticimiz, “Olmazsa olmazımız Kırmızı Kaliforniya Solucanı Eisenia Foetida ve Eisenia Andrei cinsi solucanlar. Solucanlar atıkları yiyerek sindirim sisteminden geçiriyor. Dışkı olarak çıkarttıkları bu ürünün hammaddesinin herhangi bir maliyeti yoktur. Sebze, meyve, büyükbaş hayvan gübresi ve yiyecek artıklarını değerlendirmek mümkündür. Bu işi ciddi olarak yapacaksanız bu işi size anlatacak güvendiğiniz birisi, bu güvendiğiniz kişinin de doğru sistemde çalışıyor olması gerekir” diye konuştu.

Solucan Gübresi Üretmenin Birçok Nedeni Var

Solucan gübresi üretmenin birçok sebebi olduğunu kaydeden üreticimiz, ciddi bir karlılık elde edildiğini kaydederek, “Hammaddesi bedava bir iş.Üretilen ürün bozulmuyor, durdukça değer kazanıyor.Hem ticarette hem istihdam da az insanla muhatap oluyorsunuz.Pazar payı fazla ve geniş.Tarım Bakanlığı, kimyasal gübreden organik gübreye geçişine destek vererek 2015 yılı için kurulacak hayvansal orjinli organik gübre tesislerine 2 milyon tl hibe veriyor. Manevi açıdan da önemli bir sektör. Ürettiğiniz ürün kimyasal içermeyen toprak düzenleyici olup insan sağlığına hizmet ediyor” şeklinde konuştu.

Solucan Gübresi Üretiminde Önce Sabır Ve Sebat

Ciddi bir solucan gübre üretim tesisinin ilk adımı için gerekenleri anlatan üreticimiz şunları kaydetti: “Karlı bir tesis aşaması için gerekenler çok önemli. Elektriği ve suyu olan 4×10 ebadında 40m2’lık kapalı bir alan, 7 m2’lık bir adet reaktör, üretime başlayabilmek için bir seferliğine satın alınacak 150 bin adet civarında Kırmızı Kaliforniya Solucanı ilk adım gerekli olan unsurlar. Beş ay sabır, sebat ve ciddi bir emeğin sonunda ayda 1 ton solucan gübresi ( solucan humusu) üretmek mümkün”Ülkemize Yetecek Kadar Solucan Gübresi Var

“Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre elimizde yıllık yaklaşık 50 milyon ton atık oluşmaktadır” diyen üreticimiz, “Biz bu atıkları ülke olarak hiçbir ayrıştırmaya tabi tutmadan belediyeler, il özel idareleri, köy dernekleri aracılığı ile sadece içinden kartonu, demiri, plastiği birkaç yıldır da camları ayrıştırıyoruz. Kalan organik atıklarımızı maalesef vahşi bir şekilde toprağa gömüyoruz. Avrupa ülkeleri yüz yıla yakındır buna benzer organik atıklarını geri dönüşüm makineleri dedikleri Kırmızı Kaliforniya Solucanları sayesinde geri dönüşümünü sağlayarak hem ülke ekonomilerine ciddi bir katkıda bulunup hem de bu sayede yaptıkları tarımı yüzde yüz organik gübreyle yapıyorlar. Bu sayede sağlık sektörünün harcamaları da ciddi olarak minimize edilebilir” şeklinde konuştu.

Tarım Arazilerimiz Çok Ciddi Zararlar Gördü

Kimyasal gübre kullanımından dolayı tarım arazilerimizin çok ciddi zararlar gördüğünü dile getiren üreticimiz, “2013 yılında yaklaşık 13 milyon ton kimyasal gübre kullandığımız tarım alanlarımızın toprak yapısı, kimyasallardan dolayı ciddi anlamda tahribata uğratılmıştır. Ülkemizdeki yıllık yaklaşık 50 milyon ton atığı kullanarak 10 milyon tonlara varan yüzde yüz organik solucan gübresi elde edebiliriz. Bir ismi de toprak düzenleyicisi olan yüzde yüz organik solucan gübresi kullanımı ile kimyasallar nedeniyle tahribata uğramış tarım alanlarımız 5 yıl sonunda temizlenmiş olup, temiz tarım yapılar hale gelebilir” dedi.

Solucan Gübresi Üretmek İçin Ne Kadar Alana İhtiyacımız Var?

Eğer hobi olarak başlayacaksanız 40*50*50 (cm) lik bir alanda başlanabilir, fakat bir işletme kurarak bu işi yapalım derseniz. en az 300 metrekarelik bir işletme lazım kapalı olacak ışıklandırması olacak nemini kontrol edebileceğiniz bir yer olacak.

Solucan Gübresi Üretmek İçin Ne Kadar Alana İhtiyacımız Var?

Solucan Gübresini Bodrum da Üretebilir miyiz?

Kapalı bina da üretim yapabilirsiniz, bodrum da üretim yaparsınız fakat gerek gübrenin güzel kokusu gerek ise nem fazlalığı minik dostlarımızı rahatsız edebilir. O yüzden açık arazisi de olan bir yer planı yapmanız lazım. Kaçan solucanlar 2-3 metre ileride kuşa kurda yem olabilir.

Solucan Gübresi Üretimi için Ne Kadar Sermaye Lazım?

Örnek olarak 100.000 adet solucan ve 3-4 aylık maması ile 12-15 bin ₺ civarında mal olur . 1.000 adet 250 ₺ civarı 10.000 adet ise yaklaşık olarak 2.000 ₺ ye mal olur.

Sermaye Dönüşü Ne Zaman Başlar?

6 ay boyunca bu miniklere bakınca bu minikler 2 ye katlanarak büyümeye başlıyorlar. yani 1 tane 2 oluyor 2 4 oluyor. 100 bin de yaklaşık olarak 200 bin oluyor. ilk yıldan sonra gübreyi satmaya başlayabilirsiniz ufak ufak.

Solucan Gübresini Kim Alır?

Solucan satın aldığınız firmalar, mama yı onlardan aldığınız zaman sizden gübreleri almayı taahhüt ediyor.

Solucan Gübresini Kendi Arazimizde Kullansak Sıkıntı Olur mu?

Kullanabilirsiniz fakat ilk başta az miktarda üretim olacağı için bunları biriktirmek gerekiyor.

Ne Kadar Solucan ile Başlamamız Gerekir?

İlk başta bu işi yapıp yapamayacağınızı bilebilmek adına, 1000-2000 ile başlamalı daha sonra da 50-100 bin tane ile orta ölçekli üretim yapabilirsiniz.

Devletin Solucan Gübresi Üretimine Desteği Var mı?

Kosgeb bu konuda girişimcilik kurslarında başarılı olan girişimcilere 50 bin TL geri ödemesiz destek veriyor.

Daha detay sorularınız olursa altta yorum kısmına yazabilirsiniz. Elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR