Silindir Kapak Contası Nedir?

Bir çok araç sahibi, araçlarının motorlarında başlayan bir takım problemlerden dolayı servise yada sanayiye gittiklerinde, silindir kapak contası yanık olabilir şeklinde cevaplar almışlardır. Peki nedir bu silindir kapak contası ve nasıl değiştirilir? Önce videomuzu izleyelim…VİDEO YÜKLENİYOR…Silindir Kapak Contası Nedir?

Bir çok araç sahibi, araçlarının motorlarında başlayan bir takım problemlerden dolayı servise yada sanayiye gittiklerinde, silindir kapak contasının yanık olabileceği şeklinde cevaplar almışlardır. Peki nedir bu silindir kapak contası ve nasıl değiştirilir?

Silindir Kapak Contası Neden Yanar?

Silindir kapak contası neden yanar sorusunun bir çok cevabı olabilir. Bunların en başında da motor dış bloğunun olması gerekenden yani ortalama 90 dereceden daha yüksek sıcaklıklarda çalışması gösterilebilir. Yani motorun hararet yapması durumunda ilk oluşabilecek problem silindir kapak contasının yanması olabilir.

Silindir Kapak Contasının Yandığı Nasıl Anlaşılır?

Peki aracımızın silindir kapak contasının yandığını nasıl anlarız? Bunun için ilk önce silindir kapak contasının görevinin ve nerede olduğunun bilinmesi gerekiyor.

Silindir kapak contası üstteki videoda da göreceğiniz gibi motor bloğu ile üst kapağı arasında bulunuyor. Farklı nedenlerden ötürü üzerinde çatlak yada deforme olmuşsa, motor soğutma suyu ile motor yağı arasında bir akış yolu oluşacaktır. Dolaysıyla aracın motor suyuna motor yağı karışıyorsa yada motor suyunda eksilme varsa, silindir kapak contasının yanık olma olasılığı var diyebiliriz.

Tabi her motor suyu eksilen aracın silindir kapak contası yanmıştır diyemeyiz. Bunun da bir çok sebebi olabilir. Contanın yanmış olması, olasılıklardan sadece bir tanesidir. Güvenilir bir ustaya kontrol ettirmekte fayda var.

Silindir Kapak Contası Nasıl Değiştirilir?

Silindir kapak contasının yanık olduğu konusundaki belirtilerden emin oldunuz ve değiştirmeye karar verdiyseniz işiniz biraz uzun diyebiliriz. Üstteki videoda da gördüğünüz üzere motor üst kapağının sökülmesi gerekiyor. Sökülmüşken de contanın takıldığı yüzeylerde bir problem olup olmadığı, motor rektefiye ustalarına kontrol edilmelidir. Ayrıca triger kayışı ve bunun gibi değişimi zahmetli bazı parçaların değişimini de aradan çıkarmanız faydalı olacaktır.

Son olarak şunu ekleyelim. Tüm bu işlemleri serviste yaptıracaksanız neredeyse bir Tofaş parasını gözden çıkarmalısınız. Eğer sanayide yaptıracaksanız da Allah korkusu olan bir ustaya gitmelisiniz, zira servisin alacağı paralardan daha fazlasını harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Herkese kazasız, belasız, cezasız sürüşler diliyoruz…

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR