Pasaport Nasıl Çıkartılır?Pasaport Nasıl Çıkartılır? Pasaport İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport nasıl alınır? Pasaport almak istiyorum ne kadar sürer? Pasaport almak için gerekli belgeler /evraklar nelerdir? Pasaport başvurusu nasıl ve nereye yapılır? Pasaport randevusu nasıl alınır? Pasaportum ne kadar sürede çıkar? Pasaport nasıl çıkartılır? Hepsi bu yazımızda…

Pasaport yabancı bir ülkeye iş, turistik, sağlık veya başka bir nedenden dolayı gitmek isteyen kimselerin kimliklerini ibraz etmelerini sağlayan, sahibinin kimlik bilgilerini içeren uluslararası bir kimlik belgesidir. Bilindiği üzere yurt dışına gitmek isteyen her birey bir pasaport sahibi olmak zorundadır. Peki pasaport nasıl alınır? Kimler pasaport alabilir? Pasaport alma işlemleri hakkında bütün detaylar haberimiz devamında yer almaktadır.

Kimler Pasaport Alabilir?

Öncelikle kimler pasaport alabilir ve kimler pasaport alamaz bunun bilgisini vermek gerektiği kanısındayız. Aşağıda pasaport alamayacak kimseleri detaylı olarak belirttik. Şayet bu şartlardan hiçbirisini sağlamıyorsanız, pasaport almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Mahkemeler tarafından hakkında yurt dışı çıkış yasağı konulmuş kimseler pasaport alamaz. Bu kişilerin yeniden pasaport alabilmeleri için mahkemece bu kararın kaldırılması gerekmektedir. Harici olarak yurt dışı çıkış yasağı bulunan kişi daha önceden bir pasaport sahibi olsa da yine de yurt dışına çıkamaz.

Haklarında çeşitli sebeplerden dolayı arama veya yakalama kararı olan kimseler pasaport alamamaktadır.

Boşanma davası süren kişiler de pasaport alamamaktadır. Bu kararın alınmasındaki sebep, boşanmak isteyen kişilerin çocuklarını yurt dışına kaçırmalarını önlemektir. Boşanma davasının bitmesinin ardından yine pasaport verilebilir.

16 yaşından küçük kimselerin pasaport almaları için doldurması gereken belgelerin yanında muvafakatname belgesine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belge anne ve baba tarafından pasaport başvuru ofisine gidilerek doldurulabilir.

Mahkumlar da tutukluluk süreçleri boyunca pasaport alamazlar. Tutuksuz yargılanmalarına rağmen tedbir amaçlı yurt dışına çıkış yasağı konulan kimseler de pasaport alamazlar.
Vermiş olduğumuz maddelerin dışında olan kimseler ise pasaport almak için başvuru yapabilirler. Peki pasaport nasıl alınır?

Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar / Belgeler Nelerdir?

* Pasaport başvurusu yapmadan önce öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz belgeleri toplamanız gerekmektedir. Bu belgelere sahip iseniz de yazımız devamında nasıl pasaport alınır anlattık.

* Son 6 ay içinde çektirilmiş 2 adet biyometrik, arka fonu beyaz fotoğraf (50 mm X 60 mm)

* Üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanının aslı

* Pasaport defter ücreti ve harç bedelinin yatırıldığına dair banka dekontu

* Var ise daha önceden aldığınız pasaportun aslı

Pasaport Nasıl Alınır?

Ülkemizde pasaport başvuruları il ve ilçe emniyet müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Öncelikle online randevu almalı ve randevu gününüzde hazırlamış olduğunuz belgeleri teslim etmelisiniz. Başvurunuz kabul edilmesi durumunda ise PTT vasıtası ile pasaportunuz adresinize teslim edilmektedir. Sizler için tüm bu adımları basamak basamak derledik.Online randevu alın : Pasaport almak için başvuru yapacak olan kişiler öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İnternet adresi üzerinden pasaport randevusu almalıdırlar. Pasaport randevusu almak için öncelikle BURADAN EGM sitesine girmeli ve E-Pasaporta Hemen Başvur sekmesine tıklamalıdırlar. Akabinde kendilerinden istenen bilgileri girerek randevu oluşturmalıdırlar.
Pasaport geçerlilik süresine karar verin : Bordo pasaportların minimum 6 ay, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Tavsiyemiz 10 sene süre ile almanızdır.

Pasaport harç ve bedellerini ödeyin : Bordo pasaport alacakların pasaport defter bedeli ve pasaport harcı olarak devlete iki ödeme yapması gerekiyor.

Evraklarınızı hazırlayın : Standart pasaport başvurularında randevu alınan emniyet müdürlüğüne giderken yanınızda götürmeniz gereken evraklar şu şekilde: Nüfus cüzdanı aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, pasaport cüzdan bedeli ve harcın yatırıldığına dair makbuz (banka ya da vergi dairesine yatırılıyor), varsa daha önceden alınan pasaportların aslı. Bu evrakların hazır olmasının ardından randevu saatinde EGM’ye pasaport almak için müracaat edebilirsiniz. Aksi durumda belgelerinizin eksik olmasından dolayı başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Evrakların teslimi : Online olarak randevu alınan il veya ilçe emniyet müdürlüğüne giderek bütün evraklarınızı teslim edin. Başvuru sırasında daha önceden kayıtlı parmak izi örneğiniz bulunmuyorsa, bu aşamada parmak izi taraması da gerçekleştirilmektedir.

Tüm bu işlemlerinizi gerçekleştirmenizin ardından pasaportunuz PTT aracılığı ile vermiş olduğunuz adrese gönderilecektir. Pasaportunuzu almak için tekrar herhangi bir yere müracaat etmenize gerek yoktur.

Pasaportum Ne Zaman Gelir?

Tüm başvuru işlemleri il ve ilçe emniyet müdürlükleri aracılığı ile Ankara’da bulunan merkeze aktarılmaktadır. Bilgilerin aktarılmasının ardından en fazla 3 gün içinde de pasaportunuz hazır edilir ve adresinize teslim edilmek üzere kargoya verilir. Pasaport başvurusu yapmanızın ardından pasaportunuzun teslimi en fazla 10 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir.

Pasaport Kaç Yıllığına Verilir?

Bordo pasaportların minimum 6 ay, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Örneğin 2017 ücretlerine bakacak olursak:

* 6 aylık pasaport için 120,1 TL Pasaport Harcı + 94 TL Defter Bedeli = 214,1 TL ödemeniz gerekir.

* 10 yıllık pasaport için 573,1 TL Pasaport Harcı + 94 TL Defter Bedeli = 667,1 TL ödemeniz gerekir.

Pasaportumu Elden Alabilir miyim, Başkası Alabilir mi?

Acil olarak pasaportunu PTT aracılığı ile değil de elden almak isteyen vatandaşlarımız Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde yer alan “Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı”na bireysel olarak gitmeleri durumunda pasaportlarını teslim alabilirler. Harici olarak pasaportunuzu vekalet verseniz dahi bir başkası teslim alamaz. İşlemleriniz bizzat kendiniz yapmalısınız.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR