Palamut Nasıl Temizlenir?

İlk önce palamut ile yapılacak yemeğin özelliğine göre palamut istenilen şekilde dilimlenir veya fileto çıkarılır. Palamut nasıl temizlenir tüm detaylarıyla videomuzdan izleyebilirsiniz.

Palamut Nasıl Temizlenir?

İlk önce palamut ile yapılacak yemeğin özelliğine göre palamut istenilen şekilde dilimlenir veya fileto çıkarılır.

İlk önce palamut ile yapılacak yemeğin özelliğine göre palamut istenilen şekilde dilimlenir veya fileto çıkarılır.

Palamut bütünlüğü bozulmadan temizlenebildiği gibi, karnı açılarak da temizlenir. Bu sizin bileceğiniz iş, nasıl kolayınıza ve işinize geliyorsa palamutu öyle temizleyin.

Temizlenecek palamut sırtı üzerine kesme tahtası üzerine yatırılır, başı (ihtiyaca göre) tam veya yarıya kadar kesilir ve göğüs boşluğundan iç organları çıkarılır. Ardından, boşaltım organı üzerine (görüntüyü bozmak için) enlemesine bir çizik atılır. İstenirse kuyruk yüzgeci kesilir ve atılır. Karın bölgesinde ve ana kılçık üzerinde bulunan kan pıhtısı güzelce temizlenir. Temizlenmiş palamut bol su ile yıkanır ve halka olarak dilimlenir.

Palamut fileto kesilecekse, balığın içi temizlendikten sonra kesme tahtası üzerine yatırılır ve ana kılçık takip edilerek bıçakla boydan boya kesilir. İstenirse, aynı işlem balığın diğer tarafına da uygulanır ve fileto çıkarılır. Palamut temizlenip parçalandıktan sonra, kevgir veya mutfak süzgeci içerisine alınarak suyunun süzülmesi sağlanır.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR