Özel Plaka Nasıl Alınır?

Özel plaka nasıl alınır? Özel plaka almak için nereye başvurmak gerekir? Özel plaka başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Herkes özel plaka alabilir mi? Özel plaka almanın ücreti ne kadardır?
Özel Plaka Nasıl Alınır?

Özel plaka nasıl alınır? Özel plaka almak için nereye başvurmak gerekir? Özel plaka başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Herkes özel plaka alabilir mi? Özel plaka almanın ücreti ne kadardır?

Yeni sıfır bir araç yada ikinci el bir araç aldığımızda, plakasının da özel olmasını isteriz. İsmimizin baş harflerini ile ya da ona benzer harfleri içeren bir plakaya, normal plaka çıkarma presedürü içerisinde ücretsiz sahip olma şansımız var. Fakat siyasi parti harfleri, futbol takımı harfleri yada buna benzer özel plakarı almak için güzel miktarda bir parayı gözden çıkarmamız gerekiyor.

Özel Plaka Ücretleri

Peki bu para nereye ödeniyor? Plaka hangi trafik tescil şubesine kayıtlı ise, oraya başvuru yapıldıktan yaklaşık bir hafta sonra size belirli bir miktar bağış yapmanız söyleniyor. Bu miktarın ne kadar olacağı ise alacağınız plakaya göre değişiyor. Mesela 06 AKP, 34 AKP, 06 MHP, 34 MHP, 06 CHP, 34 CHP gibi plakalar 20 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bunun yanı sıra 06 BJK, 06 GS gibi futbol takımı plakalarını daha uygun ücretlere almak mümkün oluyor.

İnternetten Özel Plaka Satışı

Sanal alemde plaka satışı da sıkça görülmektedir. Daha önceden sahip olduğu bir plakanın, bir başkası için çok daha özel olması durumundan yararlanmak isteyip de satış yapanlar mevcut. Bunun bedeli ise tamamen alıcı ve satıcı arasındaki pazarlığa bağlı oluyor.

İsme Özel Plaka Satışı

Eğer kendi isminize özel yada eşinizin çocuğunuzun ismine özel bir plaka çıkarmak istiyorsanız da ücretler oldukça yüksek diyebiliriz. CAN, CEM, NAZ, EDA, ATA, EFE gibi isme özel plakalar için 5 ile 10bin TL arasında bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Şunu da belirtmemizde fayda var. Tüm bu ücretler, plakayı aldığınız şahıslar yada plakanın kayıtlı olduğu Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Özel plaka almak için bir aracı şirkete yada evrak takibi yapacak bir komisyoncuya ihtiyacınız bulunmuyor. Plaka devir, ikinci el araç satışı yada sıfır araç teslim alma işlemlerinde geçerli olan standart prosedür aynen geçerlidir. Sadece Trafik Tescil şubede işlemler esnasında şu özel plakayı almak istiyorum dediğinizde, görevli memurlar ona göre sizi yönlendiriyorlar.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR