CNG Kullanımı Yaygınlaşacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık herkes CNG kullanacak…Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Araçlarda yakıt olarak kullanılmaya başlanan sıkıştırılmış doğalgaz (CNG), iletim şebekesi üzerine kurulan CNG satış istasyonlarının yanı sıra OtoCNG satış tesislerinde de satılabilecek ve herkes CNG kullanacak.

Otomobilinde Artık Herkes CNG Kullanacak!

Buna göre, önceden sadece doğalgaz iletim şebekesi üzerindeki dolum tesislerinden temin edilen CNG, artık karayolu üzerinden tüplerle OtoCNG satış tesislerine taşınarak araçlara satılabilecek. CNG satış istasyonları ve OtoCNG satış tesisleri piyasa faaliyetlerini yürütebilmek için Türk Standardları Enstitüsü tarafından düzenlenen Hizmet Yeterlilik Belgesi’ni alacak. Öte yandan, sıvılaştırılmış doğalgazı (LNG) karayolu taşıtlarında yakıt olarak kullanılmak üzere satacak şirketler bu faaliyeti Toptan Satış (OtoLNG) Lisansı alarak gerçekleştirecekler.CNG Nedir?

CNG, sıkıştırılmış doğal gazdır. Boru hatlarında bulunan değişik basınçlardaki doğal gazın CNG kompresörü ile yüksek basınca (200 veya 250 bar) sıkıştırılmış şeklidir.

CNG’nin Avantajları

CNG benzinle çalışan araçlara göre % 70-80, LPG ile çalışan araçlara göre % 40-50 daha tasarrufludur. Motora hiçbir zararı olmayan CNG kullanımında ortalama 35-40 bin k’de bir yağ değişimi yapılmaktadır. Doğalgazla çalışan bir motor diğer yakıtları kullanan motorlara göre daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü olmaktadır. Doğal gaz temiz yanan bir yakıt olduğundan araç bakımlarını azaltmaktadır. Doğal gaz diğer sıvı yakıtlara benzemediği için dışarı çekilerek çalınma riski bulunmamaktadır.

Bu durum özellikle büyük filolarda yakıt çalınma riskini engellemektedir. Doğal gaz boru hatları ile taşındığından kamyon ile taşınan benzin, LPG, motorin gibi yakıt türlerinin karayolunda oluşturacağı tehlike, çevre kirliliği v.b. ekstra bir masraf oluşturmamaktadır.Benzinin tutuşma sıcaklığı 300 °C, LPG’nin tutuşma sıcaklığı 400 °C, CNG’nin tutuşma sıcaklığı 650 °C’dir. Fiziksel özellikleri itibariyle CNG daha zor tutuşmaktadır. Zemine dökülen benzin ve havadan daha ağır olan LPG’ye göre doğal gaz havadan daha hafif olduğundan bir kaza durumunda hızla atmosfere karışır.

Doğal gaz havadan daha hafif olduğu için bir kaza ya da sızıntı halinde diğer yakıtların (LPG, benzin v.s.) tersine hemen havaya karışmasından dolayı diğer yakıtlar gibi zeminde birikerek patlayıcı ve yanıcı bir ortam oluşturmamaktadır. Tutuşma riski en az olan yakıttır. Gaz/hava karışım oranı hacimsel olarak % 5~15 arasında olduğunda tutuşabilir.

Otomobilinde Artık Herkes CNG Kullanacak

CNG’nin Bakım Masrafları Azdır

Bugün çevre kirliliğine karşı duyarlı olan dünyanın pek çok ülkesinde otobüs, taksi ve toplu taşıma araçlarında doğal gaz kullanılmaktadır. Doğal gazın sağladığı güvenli, hesaplı ve ekolojik özelliklerden yararlanılmaktadır.

Diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında doğal gazın % 90 daha az azot ve % 25 daha az karbon monoksit ürettiği görülmektedir.

Doğal gaz diğer alternatif yakıtlarda olduğu gibi aldehit veya diğer hava toksinlerini içermez.

Gürültü kirliliğine yol açma oranı diğer yakıtlarla çalışan motorlarla kıyaslandığında % 30 daha azdır.

Doğal gazın sera etkisi yaratma düzeyinin de oldukça düşük olmasıdır.

Doğal gaz zehirli ve aşındırıcı olmadığından zemin suyunu kirletmez.

Metan ömrünü uzatmaktadır.

Günümüzde mevcut bütün yakıt çeşitleri arasında en güvenilir, doğa dostu ve ekonomik yakıt türü doğal gazdır. Benzin, LPG ve mazot ile karşılaştırıldığında elde edilen tasarruf maksimum düzeydedir. Yani doğal gaz benzine oranla % 62, mazot ve LPG’ye oranla % 40 daha fazla tasarruf sağlamaktadır.CNG’nin Depolanması:

CNG, araçlarda değişik büyüklüklerde ve miktarlardaki tüplere doldurulur. Tüpler çelik ve karbon fiber gibi malzemelerden yapılmıştır. Çelik tüplerin her litresinin ağırlığı 1 kg’dır. Karbon fiber tüplerin her bir litresinin ağırlığı ise 0,380 kg’dır.

Alternatif Yakıt Kullanımı Nedir?

Alternatif yakıt, aynı araçta petrol ürünü akaryakıtlar ile isteğe bağlı olarak kullanılan yakıtlardır. Her iki yakıttan birisi kullanıcının isteğine göre seçilir.

CNG Alternatif Yakıt mıdır?

CNG, son yıllarda ana yakıt olarak kabul edilmekle birlikte binek araçlarda alternatif yakıt olarak da tercih edilmektedir. Sadece CNG ile çalışan birçok araç modeli bulunmaktadır. Otobüsler ve kamyon gibi ağır araçlarda ise CNG tek yakıt olarak tercih edilmektedir. Son yıllarda CNG motorları yüksek teknolojik seviyeye ulaşmıştır.

Dünyada petrol rezervlerinin azalması ve fiyat yükselmesi alternatif yakıtların ana yakıta dönüşümünü sağlamıştır. CNG ve hidrojen petrolün fiyat ve çevre etkileri ile öne çıkmıştır. CNG istasyonlarına hidrojen doldura­bilecek ekipman ilavesi ile CNG yanında hidrojen veya HCNG (% 20 Hidrojenli CNG) doldurmaları mümkündür.

Doğal gazın kuyudan çıktıktan sonra basit bir temizleme işlemi ile hiçbir hava koşulundan etkilenmeden kullanım bölgesine boru hattı ile taşınması ve yine CNG istasyonunda depolama gerektirmeden dolum yapılması sis­temin yayılmasını ve kurulmasını kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda doğal gazın işleme ve taşıma basitliği fiyatının da petrole göre düşük kalmasına neden olmaktadır.CNG’nin Diğer Yakıtlara Göre Üstünlükleri

* CNG’nin güvenlik standartları yüksektir,

* CNG düşük emisyonları ile daha çevreci yakıttır,

* EURO 5 standardından da üstün emisyonları vardır,

* CNG, % 25 daha az C02 emisyonu sunar,

* Türkiye’de doğalgazın ikmal güvenliği yüksektir,

* CNG diğer yakıtlardan daha ucuzdur,

* CNG’nin oktan sayısı 124 ve üzerindedir,

* CNG’nin partikül emisyonu sıfıra yakındır,

* CNG, motorda doğal hali gaz olduğu için en verimli yanmayı sağlar,

* CNG, motorda en düşük vuruntuyu yapan yakıttır,

* CNG motorları diğer yakıtlar daha sessiz ve titreşimsizdir,

* Soğuk ve sıcak hava şartlarında aynı performansı sunar.

ABD, Kaliforniya Eyaletinde öğrenci servis otobüsleri zorunlu olarak CNG kullanmaktadır. Hollanda’da kanal teknelerinde CNG kullanımı tamamlanmıştır. Birçok ülkede şehir merkezlerine ancak CNG kullanan araçlar girebilmektedir. Bu örnekler CNG’nin güvenlik ve emisyon üstün­lüklerini vurgulamaktadır.

Motor bakımı açısından aracın periyodik bakım zamanı uzamakta, titreşimin azlığı yıpranmayı azaltmakta, CNG kirleticiler içermediği için yağ ömrü uzamakta ve performansı artmaktadır. Bu olumlu değerlerin parasal karşılığı CNG fiyatındaki çok önemli avantaja ilave edildiğinde diğer yakıtlara göre tasarruf oranı yükselmektedir.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR