Motorlu Araç Trafik Belgesi Kaldırıldı

Motorlu Araç Trafik Belgesi artık kullanılmayacak. TÜVTÜRK, 1 Temmuz’dan itibaren muayenesini yaptıran araç sahiplerine, araç muayene raporlarını her zaman araçlarında bulundurma konusunda uyardı.

Motorlu Araç Trafik Belgesi Ne Anlama Geliyor

Motorlu Araç Trafik Belgesi artık kullanılmayacak. TÜVTÜRK, 1 Temmuz’dan itibaren muayenesini yaptıran araç sahiplerine, araç muayene raporlarını her zaman araçlarında bulundurma konusunda uyardı. TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamada, “TÜVTÜRK Araç Muayene Raporu’nun yanınızda bulunması, yetkili makamlar tarafından yapılan yol denetimlerinde, araç muayene geçerlilik sorgulaması esnasında hem sizlere, hem de yetkililere kolaylık sağlayacaktır” denildi. Uygulamanın detayları ile devam edelim.

Motorlu Araç Trafik Belgesi Uygulaması Yürürlükten Kaldırıldı

Eski adıyla Ruhsat olarak bilinen ve günümüzde aracımızda taşıdığımız belgeler iki parçadan oluşur: “Araç Tescil Belgesi” ve “Motorlu Araç Trafik Belgesi”. Ruhsat’ın içindeki bu belgelerden biri olan “Motorlu Araç Trafik Belgesi” artık kullanılmayacak, “Araç Tescil Belgesinin” ise kullanımına devam edilecektir.

Sistemde Bir Değişiklik Yok

Yeni düzenleme ile ilgili araç muayene sürecinde bir değişiklik yaşanmayacak. Aracınızı zamanı geldiğinde her zaman olduğu gibi muayeneye götürmeniz gerekecek. Aracınızın son muayene geçerlilik süresi tescil belgenizde “Diğer Bilgiler” alanında yer almalıdır. Eğer yer almıyorsa ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir ve tarihinizi öğrenebilirsiniz. Muayene Raporunu kaybettiğiniz takdirde herhangi bir TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonun’ndan muayene raporunuzu tekrar alabileceksiniz.

Bugün yani 1 Temmuz 2017 itibariyle trafik kanunun da önemli düzenlemeler yapıldı. Birisi otoyollara getirilen mesafe kontrollü hız kontrolü, diğer plaka iken birde Motorlu Araç Trafik Belgesi de düzenlemeye eklendi. Kafa karıştırmadan direkt aktarayım. Araç alırken trafik şubeden belge alıyorduk. Artık ona son verildi. Artık şubeye gitmeye gerek yok. Bunun yerine araç muayene kağıdı sağlanacak. 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra aracınız muayeneye girecekse artık Motorlu Araç Trafik Belgesini taşımanıza gerek yok. TÜVTÜRK tarafından verilen Araç Muayene Raporunun bulundurulması yeterli olacak. Fakat bu belgeyi kesinlikle bulundurun. Çünkü yol denetimlerinde Muayene raporu istenecek.

Düzenleme hakkında merak edilenlere yanıt verelim…1- Elimde Motorlu Araç Trafik Belgem var fakat henüz muayeneye aracımı götürmedim. Bu belgeye ihtiyacım var mı?

Aracınızın ilk muayene süresi henüz dolmadığı için Motorlu Araç Trafik Belgenizi saklayın ve yanınızdan ayırmayın. Fakat 1 Temmuz 2017 tarihinden sonraki gireceğiniz muayeneden itibaren ihtiyacınız kalmayacak. Sadece Muayene Raporunu saklamanız yeterli olacaktır.

2- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracım muayeneye girecek. Neler yapmam gerekiyor?

Az önce aktardığım üzere bu 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra muayeneye girecekseniz TÜVTÜRK tarafından verilen muayene raporunu saklamanız yeterli olacaktır. Yeni tarihin Motorlu Araç Trafik Belgesine işlenmeyecek. Ona da gerek kalmayacak. Sadece raporu bulundurmanız gerekiyor.

3- 2.el bir araç alacağım. Araç sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni talep etmeme gerek var mı?

Aracın geçerli muayene tarihini öğrenmek adına Motorlu Araç Trafik Belgesi gereklidir. Fakat 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra muayenesi yapılmışsa zaten yeni düzenlemeye otomatik olarak dahil olmuştur. Yani burada aracın muayene tarihi önemlidir. 1 Temmuz 2017’den önce yapılmışsa Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni istemelisiniz ki TÜVTÜRK çalışanları önceki muayene bilgisini görsün.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR