Manyetik Motor Nasıl Çalışır?

“Sonsuz Enerji” kavramı son zamanların trendi yüksek bir konusu haline geldi. Bunun için manyetik motor ile yapılan birçok uygulama mevcut. Peki bu manyetik motorlar nasıl çalışıyor? Önce videomuzu izleyin…

Manyetik Motor Nasıl Çalışır?

“Sonsuz Enerji” kavramı son zamanların trendi yüksek bir konusu haline geldi. Bunun için manyetik motor ile yapılan birçok uygulama mevcut. Peki bu manyetik motorlar nasıl çalışıyor?

“Sonsuz Enerji” kavramı son zamanların trendi yüksek bir konusu haline geldi. Bunun için manyetik motor ile yapılan birçok uygulama mevcut. Peki bu manyetik motorlar nasıl çalışıyor? Önce üstteki videomuzu izleyin…

Elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştüren elektrik motorları, elektromanyetizmanın ana prensiplerine göre çalışır. Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren araçlara elektrik motoru adı verilir. Akım geçen bir iletken, manyetik alan içerisinde ise iletkene bir kuvvet etki eder.

İletkene etki eden kuvvetin şiddeti, akım değeri, manyetik alan büyüklüğü ve iletken uzunluğunun çarpımıyla hesaplanır. Kuvvetin yönü, akım yönü ile manyetik alan yönünün vektörel çarpımıyla bulunur.

Elektrik motoru iyi tasarlanmışsa, iletkene etki eden bu manyetik kuvvet motoru döndürür. Akım geçen iletkenle manyetik alan kaynağı arasındaki etkileşim, iki mıknatısın birbirine etkisi gibidir. Mıknatısların zıt kutupları birbirini çeker, aynı kutupları birbirini iter. Mıknatısın akım geçen iletkene uyguladığı kuvvet de aynı düşünülür.Elektrik motorları stator ve rotor olarak iki kısımdan oluşur. Küçük güçlü elektrik motorlarda stator olarak sabit mıknatıs kullanılır. Rotor da ise sarımlar vardır. Akımın sargılardan geçmesini sağlayan motor üzerinde fırça-kollektör yapısı mevcuttur.

Bu yapı, motorun dönüşünde sarımlardan geçen akımın belli zamanlarda yön değiştirmesine de yardımcı olur. Bu durumda endüvideki (rotordaki) iletkenlere etki eden manyetik kuvvet aynı yöndedir.

Statorda yer alan mıknatıslar manyetik alan sağlar. Manyetik alanın yönü N kutbundan S kutbuna doğru olur. Fırça-kollektör yapısı ile iletken çerçeveden akım geçer. Manyetik alan içinde akım geçen iletken çerçeveye bir kuvvet etki eder.

Bu kuvvet, çerçevenin bir yanında yukarıya doğru iken, diğer yanında aşağıya doğrudur. Manyetik kuvvetin etkisi ile, iletken çerçeve dönmeye zorlanır. Fırçalara gerilim uygulandığı süre boyunca dönme hareketi devam eder.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR