Lastik Değiştirme Nasıl Yapılır?

Lastik Değiştirme Nasıl Yapılır?

Lastik değiştirme işlemine başlamadan önce ilk olarak emniyet için dörtlü flaşörleri açın ve lastiği patlamış arabanızı uygun bir yere park ettikten sonra güvenliği sağlamak için mutlaka el frenini çekin. Arabanızı park edip, ileride oluşabilecek arabanın kendiliğinden ilerlemesi durumunu önlemek otomatik transmisyon ya da birinci viteste bırakın.

Arabadan dışarı çıkmadan evvel diğer sürücüleri uyarmak için uyarı ışıklarınızı yakmayı unutmayın. Ayrıca işaret fişekleri, uyarı lambaları ya da reflektörler bulundurulması tavsiye edilir. Bu uyarı işaretçilerinden herhangi birisi sizi izleyen diğer sürücülerin sizden haberdar olup zamanında hareket etmelerini sağlayacaktır. Patlamış lastik gibi acil durumlarda bu uyarı levhalarını arabanızı park ettiğiniz noktadan 5 araba kadar ileriye ve geriye doğru yerleştirin ki yoldaki yeriniz açıkça belirtilmiş olsun.

Uygun bir alet ile eğer aracınız jant kapaklı ise kapağı çıkartın. Kırılmaması için uygun bir yere koyun.Jant kapağını yerinden çıkardıktan sonra çok da sıkı olmayan cıvataları yerinden çıkarmanız gerekir. Lastiğinizin modeline göre onu yerinde tutan 4 ya da 5 cıvatanın olması gerekir. Bijon anahtarınızı saat yönünün tersi yönde döndürün ve cıvatalar üzerinde biraz ağırlık ve kas gücü kullanmaya hazır olun. Havalı kompresörler bu cıvataları sıkıştırmak için kullanılan son alettir.

Arabayı havaya kaldırmadan önce bijonların hafif gevşetilmesi gerekir. Havaya kaldırılmış bir aracın bijonlarına kuvvet uygular iseniz aracın krikodan düşmesine neden olursunuz bunu unutmayın!Kriko Yerleşimi Doğru Yapılmalı

Arabanızı kaldırmaya başlamadan önce krikonuzu arabanızın altında doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Bu gerçekten de önemli bir adımdır çünkü doğru şekilde yapmazsanız arabanıza ciddi şekilde zarar verebilirsiniz. Krikoyu araba dingili ya da herhangi bir süspansiyon parçasının üzerine yerleştirmekten kaçının. Krikonun altındaki yüzeyin düz ve katı bir yüzey olmalıdır. Çakıl, çimen ya da çamur yüzeyler arabanızın yükünü taşımak için yeterli olmayacak, krikonuz işlem sırasında yere doğru gömülecektir. Eğer düzgün bir yüzey bulma imkânınız yoksa bir kontrplak bulup krikonuzu bunun üzerine yerleştirin.

Krikonuzu yerleştirdikten sonra tekerleği ortalama 3-4santimetre kadar yukarıya kaldırın ve lastiğin destekler ve makaslar üzerinde rahat şekilde görünecektir. Yolda yapılması gereken acil bir lastik değiştirme için, arabanın altına girmeniz gerekmiyorsa, kriko destekleri gerekmez. Ancak kendin-yap kitleri güvenlik açısından bu parçayı da içerebilir.

Arabanızı kaldırma işlemini yaptıktan sonra kalan civataları yerinden tamamen çıkarın. Bu tekerlek cıvatalarını kaybetmemek için emniyetli bir yere kaldırın, çünkü yeni lastiği yerleştirirken onlara ihtiyacınız olacak.

Sökülen Lastiği Aracın Altına Koyun

Herhangi bir yıkıntıya ya da zarara sebebiyet vermemek için lastiği dikkatlice yerinden çıkarınız. Lastiğinizin havası olmasa dahi hala ağır olacaktır bu yüzden bu yerinden çıkarma işlemi için biraz güç kullanmak gerektirebilir.Çıkarttığınız patlak lastiği aracın altına doğru emniyet önlemi olarak koyun. (Bir kaza veya hata durumunda aracınız zemin üzerine düşmesin diye)

Eğer geçici bir stepne kullanıyorsanız, normal lastikten daha hafif olacaktır. Lastik hafif dahi olsa götürmek istediğiniz yöne yuvarlayarak götürünüz. Bunların geçici stepne olduğunu unutmayın. Evet, kesinlikle geçici. Bu lastiklerle kat edebileceğiniz yol ve hızla ilgili bilgileri stepnenizin yan tarafında bulabilirsiniz. Bu lastik sizi evinize ya da en yakın tamirhaneye ulaştırabilmelidir.

Lastiği gerekli yere oturtun. Sonra cıvataları dört cıvatalı lastikler için çapraz, beş cıvatalılar için yıldız biçiminde yerlerine takın ve sıkmaya başlayın ancak araç havada olduğu için boşluğunu alın tam sıkma işlemi yapmayın.

Lastiğinizi düzgün bir şekilde yerleştirdikten sonra araç altına emniyet için koyduğunuz patlak lastiği çekerek altından alın ve arabanızı krikoyu yavaş yavaş nazikçe yere indirip, lastiğin yere değmesini sağlayın. Arabanızın yere hızlı bir şekilde yere düşmesine izin vermeyin. Bu lastiğinize ya da size zarar verebilir. Cıvatalardaki sıkıştırma işlemini bitirin. Sıkıştırma işlemini mümkün olduğu kadar kuvvetli bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Ancak bu işlemi yaparken kendinizi yaralamamaya ya da cıvata yuvalarını ya da cıvataları kıracak kadar itmemeye özen gösterin. Sonuçta bu geçici bir lastik ve günlerce ve uzun sürüşler yapmanız anlamına gelmiyor bu nedenle araç ile bir kaç km gittikten sonra tekrar bijonları sıkın ve en yakın lastik tamircisine gidin.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR