Lastik Basınç Sensörü TPMS

Artık çoğu ülkede araçlara standart donanım olarak konulması zorunlu hale getirilen lastik basınç sensörü yani ingilizce kısaltması ile TPMS sensörü nasıl çalışır tüm detaylarıyla alttaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

Lastik Basınç Sensörü TPMS

Artık çoğu ülkede araçlara standart donanım olarak konulması zorunlu hale getirilen lastik basınç sensörü yani ingilizce kısaltması ile TPMS sensörü nasıl çalışıyor?

Artık çoğu ülkede araçlara standart donanım olarak konulması zorunlu hale getirilen lastik basınç sensörü yani ingilizce kısaltması ile TPMS sensörü nasıl çalışıyor?

Lastik Basınç Sensörü Ne İşe Yarar?

Kablosuz lastik basıncı izleme sistemi araçta iken sizi lastiklerinizin hava basıncı ve sıcaklığı hakkında bilgilendirir. Bir lastik hava kaçırırsa sizi erkenden uyararak henüz vaktiniz varken aracınızı durdurmanızı veya lastiğinizi tamir ettirebileceğiniz bir noktaya ulaşmanıza olanak verir.

Aracın özel otomobil veya günde on saat çalışan ticari bir araç olması önemli değildir.

Lastik Basınç Sensörü Sisteminin Avantajları

1. Aracin Sürüs Güvenligini Artirir.

2. Yakit Tasarrufu Saglar

3. Aracin Performasini Yükseltir

4. Lastigin Ömrünü Uzatir.Standart Versiyon dört adet kablosuz lastik içi sensör, bir adet dijital gösterge, bir adet ana işlemci beyninden oluşur. Sensörler ve ana beyin arasında herhangi bir kablo bağlantısı yoktur.

Lastik Basınç Sensörü Nasıl Çalışır?

Sürüş esnasında tüm lastiklerden gelen sıcaklik ve basınç bilgileri dijital ekranda görülebilir. Ayrıca herhangi bir olumsuzluk anında sesli ve görüntülü olarak kullanıcıyı uyarır. Yavaş hava kaçagi, hızlı hava kaçağı, lastik patlaması, aşırı sıcaklık durumlarında alarm verir. Sensörlerin içerisinde uzun ömürlü piller mevcuttur. Bu piller ve sensörlerin çok az akim çekmeleri sayesinde sayesinde en az beş yıl çalısabilirler. Daha sonra değiştirilmeleri gerekmektedir.

Lastik Basınç Sensörleri Nereye Monte Edilir?

Sensörler her bir lastiğin içerisine Lastik subapları sökülerek monte edilir. Sensörler dışarıdan fark edilmez. Normal bir lastik subabı görüntüsündedir. Lastik içerisindeki basıncı ve sıcaklığı kablosuz vericileri sayesinde ana beyine ulaştırırlar. Üretilen her bir sensörün kendine özel kodu vardır. Trafikte yan yana duran araçlarda bile karısmaları mümkün değildir.Lastik Basınç Sensörü Sisteminin Çalışma Biçimi

Sistem lastiklerde meydana gelen anormal durumları algılayacak biçimde verileri sürekli olarak analiz eder. Anormal durumları rapor etmek üzere farklı alarm seçimlerini tetikler. Sistem aşağıdaki durumlarda alarm vererek, gerekli önlemleri almanız için sizi uyarır;

# Düşük basınç uyarısı,

# Yüksek basınç uyarısı,

# Yüksek sıcaklık uyarısı,

# Hızlı kaçak hava uyarısı,

# Yavaş kaçak hava uyarısı,

# Kaçak hava uyarısı.

Aracın her bir tekerleğindeki supap sökülerek yerine kendinden supaplı bir alıcı-verici sensör monte edilir. Bunlar lastiğin iç kısmındaki basıncı ve sıcaklık şartlarını izleyerek ilgili bilgileri toplar ve bu bilgileri, kablosuz olarak araç içinde bulunan dijital göstergeye aktarırlar. Aracın içine monte edilen bu gösterge ile her dört lastiğin basıncını ve sıcaklığını dijital olarak ayrı ayrı görebilirsiniz.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR