Kontakt Lens Nasıl Takılır? Nasıl Çıkarılır?

Kontakt Lens Nasıl Takılır? Nasıl Çıkarılır?

Lensin nasıl takılması gerektiği, ilk defa lens kullanan veya kullanacak her kişinin sorduğu bir sorudur. Daha önce yapmadıysanız uygulama süreci ilk başta biraz garip gelebilir. Ne de olsa cisimleri gözümüzden uzak tutma gibi bir refleksimiz vardır, değil mi? Rahatlayın. Kontakt lenslerin takılması inanılmaz kolay bir işlemdir ve biz de sizi bu işlemin her basamağını açıklamak için buradayız. Biraz alıştırma gerektirir ama kısa sürede kolaylıkla yapabilirsiniz

Lens Nasıl Takılır?

1. Adım: Ellerinizi sabunla yıkayın, iyice durulayın ve temiz bir havluyla kurulayın.

2. Adım: Kontakt lensinizi avuç içinize alın, temiz ve yırtılmamış olup olmadığını kontrol edin.

3. Adım: Kontakt lensinizin tersyüz olmadığından emin olun (eğer olmuşsa kenarları hafifçe çan şeklinde genişler) ve işaret parmağınızın ucuna alın.

4. Adım: Lensi gözünüze yerleştirin. Göz kırpmanızı önlemek için diğer elinizin işaret parmağıyla göz kapağınızı tutun. Lensi tuttuğunuz elinizin üçüncü parmağıyla alt göz kapağınızı tutun. Yukarı bakın ve kontakt lensi gözünüzün beyazına yerleştirin. Lensin yerine oturması için aşağı bakın. Parmaklarınızı çekin ve gözünüzü açıp kapayarak lensin tam olarak oturmasını sağlayın.

5. Adım: Aynı prosedürü diğer gözünüze de uygulayın.

Ayrıca, yukarıda yer alan Lens Nasıl Takılır video’lu anlatımı da size yardımcı olabilir.

Faydalı Not: Lensi ilk olarak sağ gözünüze takmayı alışkanlık haline getirin, böylece lenslerinizi karıştırma riskini azaltmış olacaksınız.

Tekniğinizi mükemmelleştirmek pratik gerektirir, o nedenle ilk günlerde ya da haftalarda lenslerinizi gözünüze takmakta zorluk çekseniz de umutsuzluğa kapılmayın. Eğer uzun süre boyunca kontakt lenslerinizi takmakta zorluk çekerseniz, doktorunuzla görüşün, tekniğinizi gözlemleyecek ve geliştirmenize yardımcı olacaktır.Lens Nasıl Çıkartılır

1. Adım: Çıkarmaya çalışmadan önce kontakt lensinizin gözünüzün ortasında olduğundan emin olun. Ortalanmış olup olmadığını anlamak için diğer gözünüzü kapatın. Eğer bulanık görüyorsanız lensiniz olması gereken yerde değil demektir. Aynaya bakarak lensinizi parmağınız yardımıyla ortalayın.

2. Adım: Alt göz kapağınızı aşağıya doğru çekin.

3. Adım: Göz kapağınızı aşağıya doğru çekilmişken, parmağınızı lensin alt kenarına koyun ve gözünüzün beyaz kısmına doğru aşağı kaydırın.

4. Adım: Kontakt lensi nazikçe başparmağınız ve işaret parmağınız arasına sıkıştırın ve gözünüzden ayırın.

Faydalı Not: İlk önce sağ gözünüzdeki lensi çıkarmayı alışkanlık haline getirin, böylece lenslerinizi karıştırma riskini azaltmış olursunuz.

Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

1. Adım: Kontakt lensinizi avucunuzun içine alın ve size önerilen kontakt lens solüsyonundan bir kaç damla lensinizin üzerine dökün. Diğer elinizin işaret parmağı ile nazikçe lensin iki yüzünü de ovalayın.

2. Adım: Bol miktarda kontakt lens solüsyonu kullanarak lensinizi durulayın.

3. Adım: Kontakt lens kabınızı kontakt lens solüsyonu ile doldurun ve temizlenmiş kontakt lensinizi uygun bölmeye yerleştirin. Kapağını sıkıca kapatın ve aynı işlemi diğer lens için de uygulayın. Solüsyonu emmeleri ve dezenfekte olmaları için kontakt lenslerinizi en az dört saat kabında, solüsyon içinde bekletin.

4. Adım: Kontakt lenslerinizi gözünüze taktıktan sonra lens kabındaki solüsyonu boşaltın. Lens solüsyonu ile boş kabı durulayın ve kabın içinin kuruması için kapağını açık bırakın.

Uyarı: Lenslerinizi saklamak ya da temizlemek için asla su kullanmayın. Kontakt lenslerinizi dezenfekte etmek için gerekli maddeler suda yoktur. Hatta lenslerinizi suyla temizlemek sudaki bakterilerin lens üzerine bulaşmasına ve kirliliğe neden olabilir ve gözlerinize düzeltilemez zararlar verebilir.

Eğer günlük kullanımlı lensler kullanıyorsanız yukarıda anlatılan saklama prosedürü sizin için geçerli değil.Kontakt Lens Efsaneleri

Lens takmak ve kullanmakla ilgili bazı yaygın efsaneleri yıkmaya bir dakika ayıralım:

Ya lenslerim gözümün arkasına kayarsa?

Basitçe söylemek gerekirse, kaymaz. Bu mümkün değildir. Gözlerinizin beyaz kısmını kaplayan konjunktiva zarı bunu önler.

Ya lenslerim gözlerime yapışır ve çıkmazsa?

Merak etmeyin. Lensleriniz küçük çekme kupaları gibi gözlerinize yapışmaz. Gözünüzde kalmak ve gerektiğinde kolayca çıkarabilmeniz için tasarlanmışlardır. Aynen öyle…

Lenslerim gözlerimden sürekli fırlamaz mı?

Hayır. Bu, eski filmler veya TV şovlarında karakterlerden birinin sert lensini kaybetmesiyle ortaya çıkmış efsanelerden biridir. Gerçek hayatta günümüzün yumuşak lensleriyle böyle birşey olması ihtimali pek yoktur.

Umarız lens takmakla ilgili önerilerimiz lenslerinizi takmanıza ve onlarla ilgili efsanelere kulak asmamanıza yardımcı olur. Her yeni faaliyetteki gibi, ne kadar çok yaparsanız, kontakt lenslerinizi takmanız o kadar kolaylaşır. Yakında düşünmeden yapabilir hale geleceksiniz.

Pratikte yardıma ihtiyaç duyarsanız göz doktorunuza sormaktan çekinmeyin. Size bu süreçte bizzat yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR