Kış Lastiği Seçimi Nasıl Yapılır?

Havaların soğumasıyla birlikte gizli buzlanma ve ıslak zemin araç için büyük bir risk oluşturuyor ve kazalara davetiye çıkartıyor. Can kaybının sık yaşandığı bu tür kazaların önüne geçme yollarından biri de kış lastiği kullanımıdır.

Kış Lastiği Seçimi Nasıl Yapılır?

Kış aylarında kar, yağmur veya gizli buzlanma ile karşı karşıya kalacağız. Kış lastikleri yapısal özellikleri ve diş derinlikleri ile oluşabilecek riskleri minimum seviyelere indiriyor. Güvenlikten taviz vermeden ekonomiye de katkı sağlıyor…

Kış aylarında kar, yağmur veya gizli buzlanma ile karşı karşıya kalacağız. Kış lastikleri yapısal özellikleri ve diş derinlikleri ile oluşabilecek riskleri minimum seviyelere indiriyor. Güvenlikten taviz vermeden ekonomiye de katkı sağlıyor…

Havaların soğumasıyla birlikte gizli buzlanma ve ıslak zemin araç için büyük bir risk oluşturuyor ve kazalara davetiye çıkartıyor. Can kaybının sık yaşandığı bu tür kazaların önüne geçme yollarından biri kış lastikleridir.


Kış Lastiği Seçimi Nasıl Yapılır? Oto Lastik Satın Alma Rehberi

Araçlara kış lastiği katıldığında kar kabus olmaktan çıkacaktır. Çünkü aracın fren mesafesi ve sürüş güvenliğinde önem taşıyan kış lastikleri, özel sırt karışımı ve tasarımı sayesinde ıslak ve kaygan zeminde yolu daha iyi kavrayarak fren mesafesinden taviz vermediği için sürüş güvenliğinin riske girmesini önlüyor. Bu nedenle kış mevsiminde kış lastiği kullanılması gerekiyor.

Yaz lastiğinin karışımı yani hamur yapısı +7 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşir. Araç kış mevsiminde yola tutunmakta zorlanır ve sürücünün aracı kontrol etmesi zorlaşır. Ayrıca hava sıcaklığı +7 santigrat derecenin altındayken yaz lastikli bir otomobille yapacağınız frenlemede mesafe, kış lastikli bir otomobile göre karlı zeminde yüzde 30’a, buzlu zeminde ise yüzde 50’ye kadar artar. Bu da sürüş güvenliği için büyük bir risk oluşturur.

Kış Lastiği Takım Olarak Alınmalı


Kış Lastiği Seçimi Nasıl Yapılır? Oto Lastik Satın Alma Rehberi

Diğer bir örnekte ise, eğer araçta iki adet kış lastiği varsa bu sefer frenleme sırasında tekerlekler kızaklayacak ya da araç virajlarda savrulacaktır. Bu riske ek olarak araç, yokuş yukarı kalkarken lastikler, patinaj yaparak zorlanacak ve sürüş riski kadar motor ve debriyaj gibr önemli parçalardaki aşınma artacaktır. Bu nedenle kış lastiği satın alırken tüm tekerlekler için aynı marka, model ve desende ürün tercih edilmelidir. Yani kış lastiği takım olarak satın alınmalıdır.

Mevsimine göre lastik kullanıldığında ek masraf yapmış olunmuyor. Çünkü bir takım kış lastiği alarak yaz lastiklerini saklayıp ömrünü uzatıyorsunuz. Aksi halde kışın kullanılan yaz lastikleri, sürüş güvenliğini riske atmanın dışmda soğuk havalarda daha fazla deforme olacağı için ömrü de kısalacaktır. Kışın yaz lastiklerini saklamak için lastik bayilerinin sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ya da kuru ve nemsiz bir odada lastikleri saklayabilirsiniz.

Kış Lastiği Kullanırken Dikkat

Ülkemizde hala zincir bulundurma zorunluluğu var ve zincir aracın hem lastiğine hem de mekanik parçalarına zarar veriyor. Ayrıca asfalt yol için risk de oluşturabiliyor. Ancak tamamen buzlu yollarda kış lastikleri yetersiz kaldığında zincir imdadımıza yetişiyor.Kış lastiklerinin kullanımı sırasında, lastik hava basınçları kesinlikle düşürülmemeli ve üreticinin belirttiği değerlerde olması sağlanmalı. Çünkü düşük hava basıncına sahip lastiğin kenarları daha çabuk yıpranır, yere tam temas edemeyen lastik tabanı, sürüş güvenliğini riske sokarken direksiyonun ağırlaşmasına ve yakıt tüketiminin artmasına neden olur. Lastik hava basıncı fazlaysa yine sürüş güvenliğiniz risk altındandır ve lastik tabanının orta bölümünde aşınma artar.

Lastik hava basıncı ayda bir kez kontrol edilmelidir ve kış lastiğinin diş derinliği 4 mm’nin altına düştüğü zaman veya yanlarında kırılmalar başladığında yenisiyle değiştirilmelidir. Yeni kış lastiği alırken de üzerinde M+S yazısı ve kış lastiği sembolünün olması gerekiyor. Zaten kış lastiğinde diş derinliği de kışlık botlar gibi fazladır. Kış lastiği alırken üreticinin önerdiği ebatlar tercih edilmeli ve hepsinin aynı marka, model ve desende olmasına dikkat edilmelidir.

GOODYEAR KIŞ LASTİĞİ


Kış Lastiği Seçimi Nasıl Yapılır? Oto Lastik Satın Alma Rehberi

Goodyear’ın UltraGrip Performance lastikleri, kış mevsiminde güvenli bir sürüş ve kısa fren mesafesiyle oldukça iddialı. Özellikle ıslak, buzlu ve karlı zeminlerde başarılı yol tutuşu sağlamayı hedefliyor.

Goodyear mühendislerinin uzun yıllar üzerinde çalışarak ortaya çıkardığı ve zorlu testlerden geçen UltraGrip 9 (UG9), kar ve buzlu yollar kadar, çamurlu ve aşırı ıslak zeminlerde iddialı. Özellikle sahip olduğu üç boyutlu kilitleme teknolojisi sayesinde UltraGrip 9, karlı ve yağmurlu zeminde de başarılı bir frenleme sağlıyor.

Goodyear tarafından patenti alınan 3D-BIS [3 Boyutlu Blok Kilitleme Sistemi) teknolojisine sahip ilk kış lastiği olan yeni UltraGrip 8 (UG8) güvenli bir sürüş sunuyor. Bu modelin V-tipi kanalları suyu daha hızlı boşaltırken lastik aşınsa da performanstan ödün vermiyor. Özellikle üç boyutlu blok kilitleme sistemi, lastiğin yolu daha iyi kavramasını sağlıyor ve fren mesafesini kısaltıyor. Goodyear’ın SUV’lar için sunduğu yeni kış lastiği UltraGrip Performance SUV, güvenliğe odaklı bir ürün ve özellikle performanslı 4×4 SUV’lara hitap eden bir model.

PIRELLI KIŞ LASTİĞİ

Pirelli’nin Winter Sottozero 3, binek otomobillerden SUV’lara ve hafif ticari araçlardan ağır ticarilere kadar uzanan zengin model yelpazesine sahip. Ürün serisi, asimetrik taban deseni açılı kanalları ve artırılmış yanal tutunma özelliği ile 16 ile 20 inç arasındaki ebatlarda tekerleklere sahip yüksek performanslı modellere hitap ediyor. 14,15 ve 16 inçlik ebatlara sahip Carrier kış lastiği ise hafif ticari araçlara hitap ediyor.

NEXEN KIŞ LASTİĞİ

Nexen Ar-Ge birimi tarafından geliştirilen yeni WinGuard Snovv’G WH2’nin üç boyutlu kılcal kanalları aracın frenleme performansını artırıyor. Zikzak şeklindeki blok kenarlarıyla yola tutunma performansı güçleniyor. İki yanlı merkezi Z blokları karlı yolda sürüş güvenliğinden taviz vermezken V tipi kanallar ise ıslak zeminde su tahliyesinin hızlanmasını sağlıyor. Kompakt ve orta sınıf araçlara hitap eden WinGuard Snovv’G WH2’de 14 ile 17 inç arasında değişen ebat seçenekleri bulunuyor.Nexen’in bir diğer kış lastiği modeli olan Win Guard Snow G, sahip olduğu üç adet doğrusal su tahliye kanalı ve çoklu kılcal kanalları sayesinde buzlu ve ıslak zeminde sürüş güvenliğinden taviz vermiyor. Model 13 inç ile 16 inç arasında değişen jant ebadına sahip kompakt ve orta sınıf otomobillere hitap ediyor.

14 ile 19 inçlikjanta sahip modeller için farklı ebatlarda kış lastikleri sunan WinGuard Sport, yüksek performanslı araçlara hitap ediyor. Nexen’in WinGuard SUV modelinde 14 inç ile 19 inç arasında değişen ürünler yer alırken bu kış lastiği SUV’lara hitap ediyor.

Nexen’in hafif ticari araçlara yönelik olarak ise WinGuard WT1 modeli bulunuyor.

MICHELIN KIŞ LASTİĞİ

Otomobillerden ticari araçlara kadar uzanan zengin ürün grubu sunan Michelin’in yeni Alpin 5 isimli kış lastiğinde artan sırt bloğu üç boyutlu kanallar ve geliştirilen kanal yapısı sayesinde ıslak yolda kayma direnci artırıldı. Ayrıca düşük hava sıcaklıklarında bile optimum lastik performansı sağlayan Alpin 5’te 16 ve 17 inç çap üzerinden farklı ebat seçenekleri bulunuyor. Michelin Alpin model ailesinin zengin ebat ve desen seçenekleri mevcut.

CONTINENTAL KIŞ LASTİĞİ

ContiWinterContact TS 860 isimli kış lastiği modeli, sırt hamuru teknolojisine ve yüksek oranda silika maddesine sahip. ContiWinter Contact TS 860, darbeleri emme kabiliyeti sayesinde ıslak yolda fren performansını önemli ölçüde iyileştiriyor. Özel reçinelere sahip hamur bileşimiyle de düşük kış sıcaklıklarında esnekliğini koruyarak soğuk, ıslak, buzlu ve karla kaplı zeminde maksimum fren performansı sağlıyor. Çoklu kılcal kanal tasarımı, lastiğin temas yüzeyini sürekli olarak sudan arındırmaya yardımcı olarak suyun tahliyesine olanak sağlıyor, fren mesafesini azaltıyor. Buzlu zeminde yüzde 4 daha kısa fren mesafesinin yanı sıra karda yol tutuşu, kavrama ve sürüş kalitesi yönünden güçlendirilmiş performans sunuyor.

WinterContact TS 860,14 – 17 inç aralığında 21 ebatta 36 ürün sunuyor. Alman üreticinin bir % 1 diğer modeli olan ContiWinter Contact TS 850, blok kenarı ve yiv sayısı artırılarak yere tutunma gücünü maksimum seviyeye A i çıkarıyor. Sürücülere karlı, buzlu ve ıslak yol koşullarında başarılı fren performansı sağlarken, kuru yollarda güvenliği de üst düzeye çıkartıyor. ContiWinterContact TS 850, kompakt ve orta sınıfta yer alan araçlar ve SUV’lara yönelik modeller sunuyor.


Kış Lastiği Seçimi Nasıl Yapılır? Oto Lastik Satın Alma Rehberi

NOKIAN KIŞ LASTİĞİ

Dünyanın ilk kış lastiğini 1934’te üreten Nokian, yeni WR A4 modeliyle pazardaki iddialı markalardan biri olmaya devam ediyor. Yeni Nokian WR A4 kış lastiği, diş yapısı ve fonksiyonel performans kanalları sayesinde kuru, ıslak ve karlı yollar için iddialı bir model. Yüksek performanslı otomobiller için geliştirilen WR A4, ses seviyesi ve düşük yuvarlanma direnci konularında iddiasını sürdürüyor. Bu özellikleri sayesinde WR A4, yakıt ekonomisi ve emisyon değerlerini azaltıyor. WR A4’te H (210 km/s] ile 270 km/s arasında değişen hız seviyelerinde, 16-21 inç arası ebatlarında ürünler bulunuyor. Ayrıca j sunulan seçenekler arasındaki patlasa da yola devam eden Fiat Run j teknolojisine sahip modeller de var.

Nokian çift yapılı silika teknolojileri sayesinde en sert kış koşullarında buzlu ve ıslak yolda güvenli bir sürüş sunarken yakıt tasarrufuna da katkı sağlıyor. FinlandiyalI Nokian WR A4 üreticinin SUV sınıfı araçları için tasarlanan yüksek performanslı modeli WR SUV 3, değişken ve zorlu iklim şartlarında, her tür zeminde maksimum performans ve direksiyon hakimiyeti taahhüt ediyor.

Özel olarak tasarlanan sırt deseni sayesinde, su üzerinde ve sulu karda da kızaklamayı önleyen WR SUV3, ıslak, kuru, karlı ve buzlu tüm zeminlerde kararlı ve dengeli bir sürüş sunuyor. Hafif ticari araçlar için sunulan Nokian WR C3, şehir içinde hem de şehir dışında, karlı, buzlu ve ıslak zeminde, güvenli ve sağlam yol tutuşu sunarken, oldukça düşük yuvarlanma direnci sayesinde yakıt tasarrufu da sağlıyor.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR