Katalitik Konvertör Neden Bozulur?

Araçların kullanım süreleri uzadıkça bazı parçaların ömrü de azalmaktadır ve değiştirilmesi zorunlu hale gelir. Bunlardan biri olan katalitik konvertör de ömrünü tamamladığını bazı belirtiler göstererek sürücüye bildirmektedir. İlk önce bu parçanın çalışma prensibini öğrenmek için alttaki videoyu izleyelim…VİDEO YÜKLENİYOR…Katalitik Konvertör Neden Bozulur?

Araçların kullanım süreleri uzadıkça bazı parçaların ömrü de azalmaktadır ve değiştirilmesi zorunlu hale gelir. Bunlardan biri olan katalitik konvertör de ömrünü tamamladığını bazı belirtiler göstererek sürücüye bildirmektedir.

Araçların kullanım süreleri uzadıkça bazı parçaların ömrü de azalmaktadır ve değiştirilmesi zorunlu hale gelir. Bunlardan biri olan katalitik konvertör de ömrünü tamamladığını bazı belirtiler göstererek sürücüye bildirmektedir.

Katalitik konvertörün görevi, motordan çıkan karbon emisyonu yüksek gazların atmosfere ulaşmadan önce daha zararsız hale gelmesini sağlamaktır. Bunu yapabilmek için, içerisinde bulunan gövdesi delikli olarak üretilmiş seramik ve benzeri materyallerden üretilmiş plaka kullanılır.

Araç çalıştığı sürece bu malzeme sürekli olarak çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktadır. Her ne kadar bu koşullara uygun olarak üretilmiş olsa bile, yine de belirli bir zaman sonra görevini yapamaz duruma gelmektedir. Ayrıca motor içerisinden çıkan sıcak egzos gazı ile birlikte bazı ufak tefek partiküller de sürekli olarak bu delikli plakadan geçmeye çalışırlar fakat zamanla bu gözeneklerin kapanmasına da sebep olurlar.

Katalitik Konvertör Nedir? Neden Arıza Yapar? DETAYLI ANLATIM

İşte tüm bu etkenler katalitik konvertörün ömrümü tamamlamasına ve yenisi ile değiştirilme zamanının gelmesine sebep olur. Ömrünü tamamlamış bir katalitik konvertörü değiştirmediğiniz takdirde içerisinde bulunan delikli plaka üzerindeki gözeneklerin tıkanmasıyla motordan çıkan egzos gazları rahat bir şekilde dışarıya ulaşamadığı için problemler yaşamaya başlarsınız. Bunların en başında yakıt tüketiminde ufak artış, aracın çekiş gücünde azalmalar gözlemlenir. Delikli plakanın kırılıp parçalanması durumunda ise karbon salınımı artacaktır ve araç egzos eminyon muayenesinden geçemeyecektir.

Katalitik konverterün içindeki plakanın komple sökülüp içi boş sustucu ile değiştirilmesi durumunda ise motordan çıkan egzos gazlarının daha rahat dışarıya ulaşması sağlandığı için aracın çekiş gücünde ufak tefek artışlar gözlemlenebilir fakat bu durumda karbon salınımı çok fazla olacağı için yine egzos emisyon muayenesinden kalmanıza sebep olacaktır.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR