Jant Boyama Nasıl Yapılır?Jant Boyama (Jantları Sökmeden Boyamak)

Arabanızın yada motorunuzun jantlarının sökülmeden nasıl boyanabileceğini anlatmaya çalışacağız. Anlatımlarımızın size yardımcı olacağını temenni ederek, jant boyama işinde gerekli malzemeleri açıklayalım.

Jant Boyamak İçin Gerekli Malzemeler

1- Jant Boyası (Piyasa araştırması sırasında Polisan’ın ürettiği jant boyasıyla karşılaştık)

2- Jant Cilası/Parlatıcı/Vernik (Polisan’ın jant boyasının üzerine muhakkak uygulamamız gereken ürün)

3- Zımpara (Kalın ve ince)

4- Balata Spreyi

5- Maskeleme yapmak için gazete ve bant

6- Lastikleri maskelemek için PVC Bant

Jant Boyama Uygulaması Aşamaları

Öncelikle arabanızın jantlarını nerede boyayacaksınız? Bu sorunun yanıtı gerçekten önemli. Ayrıca boya yaparken arabanızın yanında araba olmamasıda önemli. Boya tozları başka bir araca yapışırsa diğer aracın sahibiyle kavga etmeniz olasılıklar arasında. Bu sebeple arabanızın yanında araç olmamalı. Kısacası sabah erken saatlerde pazar alanları veya okul bahçesine yakın alanlarda arabanızın jantlarını boyayabilirsiniz. Tabi ki pazar alanının kurulmaması da önemli. Bir diğer husus aracın jantlarının boyanacağı yerin tozsuz bir alan olması. Yani boyama işlemini çimlerin üzerinde veya toprak bir alanda yapmanız sinek/böceklerin janta yapışmasına vesile olacaktır. Uyarılarımızı yaptıktan sonra arabamızın jantlarının boyamasına geçiyoruz.

1.Adım: Arabamızın boya gelecek yerlerine gazete yardımıyla maskeleme yapıyoruz. Ayrıca PVC Bandıyla arabamızın lastik çevrelerini ve siboplarını maskeliyoruz. Pvc Bantını lastik ve jantın kesişim noktasının içine sıfır şeklinde çekmek önemli. Yoksa arabanızın lastikleri jant boyası olacak. Boyayı tinerle silebilirim diye sakın düşünmeyin. Jant boyası bulaşmış bir lastiğin eski rengine kavuşması zor.

2.Adım: Jantımızı farklı kum yapısına sahip zımpara çeşitleriyle kusursuz şekilde zımparalıyoruz.

3.Adım: Arabamızın jantını zımparalama işlemini bitirdikten sonra balata spreyiyle boya tozlarını temizliyoruz.

4.Adım: Balata spreyiyle temizleme işlemini bitirdikten sonra Polisan’ın Jant Boyasını kullanarak jantımızı boyama işlemine başlıyoruz.

5.Adım: Jantımızı her bölgesine boyayı eşit şekilde uygulayarak boyama işlemini bitiriyoruz. Jantımız bir yarım saat kuruduktan sonra vernik uygulamasına başlayacağız.

6.Adım: Boyama işlemi tamamlanan jantımıza Polisan’ın Hi-Pro vernik uygulamasını gerçekleştiriyoruz. Jantımıza vernik uygulamamızın sebebi Polisan’ın jant boyasının balata tozlarını fazla tutuyor olması ve yağışlı havalarda akan siyah balata tozlarının boyanın yüzeyinde çıkmayan lekeler oluşturması. Vernik uygulamasını yapmamız balata tozları, yağ lekelerinin jant yüzeyinden akıp gitmesinde %99 etki yaratacaktır.

Jant Boyama Fiyatı Ne Kadar?

Piyasada jant boyama işlemi 300TL ile 1000TL arasında değişirken otoparkta yaptığımız bu boyama işlemi toplamda bir buçuk saatimizi aldı. Ayrıca jant boyama işlemimizin toplam maliyeti 90TL civarında oldu. 17″ jant ebatına sahip arabamız için 4 Tüp Polisan jant boyası, 2 tüpte Polisan’ın Hi-Pro verniğini kullandık. Kendi aracımızda verniği az kullandığımız düşüncesindeyiz. Sizlere önerimiz arabanızın jantları için jant başına 1 tüp jant verniği kullanmanız olacaktır. Jant boyama işlemi bizlere göre mantıklı bir işlem. Türkiye’de jant boyama işlemi yaptıran birçok kişinin yaşadığı sıkıntıları (jant kaybolması, jantınızın değiştirilmesi, arabanızı 2-3 gün kullanamama vb.) biliyoruz.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR