İsviçre Alp Dağları Tünelleri Nasıl Yapıldı?İsviçre Alp Dağları Tünelleri Nasıl Yapıldı?

Dünyanın en uzun tünelinde son kaya bloğu da yıkıldı, Avrupa’da tren yolu ulaşımında 63 yıllık bir rüya gerçek oldu. Almanya’dan İtalya’ya gitmek, artık neredeyse İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna gitmek gibi.

Sadece 2 buçuk saat. Yolculuk kısaldı. Sebebi dünyanın en uzun tünelinin, son kayanın da kırılmasıyla tamamlanması. O tünel, tam 57 kilometre.

İsviçre Alplerinin içinden geçiyor. Yani İsviçre, 63 yıllık rüyayı gerçekleştirmek için dağları deldi. Şimdi o dağların içinden hızlı tren geçecek. İsviçre Alplerinde TIR’larla yapılan yük taşımacılığı da, yolcular gibi, demir yoluna inecek.

İsviçre’ye 10 milyar dolara malolan Gotthard tünel projesinde Alpler 20 yıldır deliniyor. 20 yıldır her gün 2500 işçi gece gündüz demeden çalışıyor. Sonunda o çalışmalar nihayete erdi, tünelin tamamlandığı o an da bir törenle kutlandı.

Tünel, yıllardır Japonya’nın elinde tuttuğu 53 kilometrelik rekoru da kırmış oldu.

İsviçre Alplerinin altındaki 57 kilometrelik karanlık yolculuk, hızlı tren yolcularına hem zaman kazandıracak. Hem de özel servisleriyle yolculara keyifli vakit geçirecek.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR