insanlık Tarihi Bu Keşifle 100 Bin Yıl Öncesine Dayandıinsanlık Tarihi Bu Keşifle 100 Bin Yıl Öncesine Dayandı

Fas’ta bulunan kalıntılar, insanlık tarihi konusunu 100 bin yıl geriye çekti.

Yaklaşık 315 bin yıl öncesine uzanan kafatası ve çene kemiklerinin, türümüzün ilk üyelerine ait olduğu fikri tartışılıyor. Bilim insanları, Homo Sapiens’in Doğu Afrika’da 200 bin yıl önce ortaya çıktığına inanıyordu. Yeni bulunan kalıntılar ise atalarımızın tüm Afrika’ya yayılmış olduğunu gösteriyor. Çok merkezli bir evrim gündemde.

Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Fas’ın Jebel Irhoud bölgesinde 10 yıldır süregelen araştırmalarda ortaya çıkan fosillerin bugünkü insan kafatasına benzerliği, Homo sapiens‘in bu bölgede yaşamış olduğunu düşündürüyor. Max Plack Evrimsel Antropoloji Enstitüsü yöneticilerinden Jean-Jack Hublin, “Karşımızdaki yüz, sokakta karşılaşabileceğimiz bir yüzdü. Dişleri daha büyük olmakla beraber eski insan türünden çok Homo sapiens’lere denk düşebilecek nitelikteydi” diye konuştu.

insanlık Tarihi Bu Keşifle 100 Bin Yıl Öncesine Dayandıİsveç Uppsala Üniversitesi uzmanlarından Mattias Jakobsson’ın araştırmaları da, türümüzün daha önce evrimleşmiş olabileceği görüşünü destekliyor. Yaklaşık 2 bin yıl önce Güney Afrika’da yaşamış genç bir erkeğin genom dizilemesinin araştırılması üzerine, bu kişinin H. sapiens soyundan atalarının, 260 bin yılı aşkın bir önce o dönemde var olan başka Afrika topluluklarından ayrılmış olduğu sonucuna varıldı.

Hublin, “Bugüne dek türümüzün Sahra-altı Afrika’da yer alan Cennet Bahçesi’nde oldukça hızlı bir evrim sürecinden geçtiği kanısı yayındı. Şimdi ise, bu Cennet Bahçesi’nin tüm Afrika olduğu ve geniş bir alanı kapsadığı söylenebilir” dedi.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR