Huawei P10 İnceleme

Yeni bir akıllı telefon alacağı zaman herkesin dikkat ettiği en önemli unsurların başında o telefonun kamera performansı geliyor. Huawei P10 mobil telefon kamera karnesi oldukça iyi.

Huawei P10 İnceleme

Yeni bir akıllı telefon alacağı zaman herkesin dikkat ettiği en önemli unsurların başında o telefonun kamera performansı geliyor. Huawei P10 mobil telefon kamera karnesi oldukça iyi. Bu yüzden, geçtiğimiz sene blogumuz üzerinden paylaştığımız “kamerası en iyi mobil telefonlar listesi“nde, Huawei P9 önemli bir yere sahip oldu. Huawei bu yıl piyasaya sürdüğü Huawei P10 da kamera ve diğer özellikleri bakımından Huawei P9‘un gerisinde kalmamış gibi görünüyor.

Yeni bir akıllı telefon alacağı zaman herkesin dikkat ettiği en önemli unsurların başında o telefonun kamera performansı geliyor. Huawei P10 mobil telefon kamera karnesi oldukça iyi. Bu yüzden, geçtiğimiz sene blogumuz üzerinden paylaştığımız “kamerası en iyi mobil telefonlar listesi“nde, Huawei P9 önemli bir yere sahip oldu. Huawei bu yıl piyasaya sürdüğü Huawei P10 da kamera ve diğer özellikleri bakımından Huawei P9‘un gerisinde kalmamış gibi görünüyor.

Sizler için özellikle kamera performansı konusunda üstün performansa sahip Huawei P9‘un yeni versiyonu Huawei P10’a yakından baktık. Huawei P10 nasıl bir telefon ve gerçekten fiyatına değer mi? Huawei P10, bir yıl önce piyasaya çıkan Huawei P9 kadar iyi mi? Kamera Şampiyonu Huawei P10 İncelemesi…

Huawei P10 Tasarım Ve Gövde

Huawei P10, pek çok farklı renk seçeneği ile piyasaya çıkıyor. Bu renk seçenekleri arasında altın (beyaz), gümüş (gri) ve siyah renk seçenekleri bulunuyor. Huawei P10’a bakınca telefon tasarımının iPhone’a çok benzediğini fark etmiş olabilirsiniz. Ancak Huawei P10’un tasarım konusundaki tek ciddi eksiği bu sayılır. Huawei P10‘un bunun dışındaki tasarım özellikleri oldukça iyi. Huawei P10’un bataryası arka kapak açılarak değiştirilemiyor. Pek çok yeni nesil telefonda karşımıza çıkan bu özelliğe ek olarak Huawei P10; sadece metalden oluşan 145 gramlık ve 6.98 mm kalınlığında bir ekranla karşımıza çıkıyor. Huawei P10‘un 5.1 inçlik ekranının altında fiziksel bir tuş bulunuyor ve telefon gövde kalınlığı ve diğer unsurlar açısından oldukça kullanışlı.

Huawei P10’u elinize aldığınızda sadece telefonun kendisinin değil kutusunun da oldukça iyi bir tasarıma sahip olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Huawei P10‘u tasarım açısından kullanışlı kılan bir başka şey de 3.5 mm’lik kulaklık girişine sahip olması. Huawei P10’da parmak izi okuyucusu telefonun ön tuşuna yerleştirilmiş. Telefonun alt kısmında mikro usb girişi bulunuyor ve harici hoparlör çıkışları da yine telefoun alt kısmına konuşlandırılmış durumda.Huawei P10 Ekran

Huawei P10’da 5.1 inçlik 1080 x 1920 piksellik Full HD bir ekran bulunuyor. Full HD çözünürlüğe sahip IPS LCD ekran size tanıdık geldi mi? Evet doğru tahmin ettiniz. Huawei P10 sadece gövde tasarımı ile değil, ekran çözünürlüğü açısından da iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus modellerine oldukça benziyor. Huawei P10, 2.5 derecelik bir ekrana sahip ve ekran Corning Gorilla Glass ile korunuyor. Huawei P10’un 432 ppi piksel yoğunluğuna sahip olan ekranı aynı zamanda multi – touch özelliğine ve 2.5 derecelik bir eğime sahip.

Huawei P10 Kamera

Sony Xperia XA Ultra, sahip olduğu 12 MP’lik “selfie kamerası” ile çıtayı oldukça yükseltmişti. Huawei P10‘da ise daha fazlası var. Huawei P9’da ünlü fotoğraf makinesi üreticisi Leica ile iş birliği yapan Huawei, bu sene de iş birliğini sürdürüyor. Huawei P10 iki adet ana kameraya sahip. Bu ana kameralar 20 MP ve 12 MP’lik çözünürlüğe sahipler. Huawei P10‘da bunlara ek olarak bir de 8 MP’lik bir de selfie kamerası bulunuyor. Huawei P10’un ana kamera özellikleri gerçekten hayranlık uyandırıyor ve bu sayede telefon harika videolar ve fotoğraflar çekmeyi başarıyor. Dilerseniz bu harika telefon kamera özelliklerine birer birer yakından bakalım. Çünkü bu fotoğraf kamerası özellikleri yabana atılacak gibi değil.

Huawei P10 Kamera Özellikleri Neler?

Huawei P10’un kamerası; BSI, Kontrast Oto – Fokus (CAF), Depth Focus, Depth Of Field (Alan Derinliği), elle odaklama, HDR, Hybrid Otomatik Odaklama, Lazer Otomatik Odaklama, Leica Lens, Otomatik Odak Takibi, Perde Hızı, Seçimsel Odaklama, SUMMARIT-H Lensleri gibi harika özelliklere sahip. Huawei P10‘un 12 MP’lik kamerası f2.2 diyafram açıklığına sahip ve 4k video kayıt gerçekleştirebiliyor. Tüm bunlara LED flaş, ağır çekim yapabilme gibi özellikler de eklenince Huawei P10 oldukça başarılı bir telefon modeli haline geliyor. Telefonun ikinci ana kamerası 20 MP ve o da f2.2 diyafram açıklığına sahip. Şimdi sadece Huawei P10’un kamerasında karşımıza çıkan harika özelliklere daha yakından bakalım.

Leica Optik ve SUMMARIT-H Lensleri

Huawei P9 ile Leica’nın iş birliği belki de en çok mobil telefon tüketicilerine yaradı. Bunun nedeni bu iş birliğinden harika fotoğraf ve videolar çekebilen telefonların ortaya çıkması. Peki bu telefonlar hangileri? Huawei P9 da P10 modeli gibi Leica lens kullanıyordu. Buna ek olarak SUMMARIT-H Lensleri kullanan telefonların başında Huawei P9 Pro ve Huawei P10 gibi telefon modelleri geliyor.

Peki nedir bu SUMMARIT-H Lensleri? Leica Marka fotoğraf makinesi ve kameralarda kullanılan SUMMARIT-H Lensleri, küresel olmayan fotoğraf kamerası lensleri ailesine sahip oldukça net bir kamera lensinin adı. Kamera lensleri küresel (sphere; küre / aspherical; küresel olmayan) lensleri ve küresel olmayan (aspherical / asferik) olmak üzere ayrılıyorlar. SUMMARIT-H Lensleri, küresel olmayan ve oldukça net çekim yapabilen kamera lenslerine verilen bir isim. Kamera lensinin bu ismi almasında Leica’nın ürettiği “Summarit” Serisi kamera lenslerinin etkisi büyüktür.Depth Focus (DF) / Depth Of Field (DOF)

Depth Focus, derinlik odağı anlamına geliyor ve pek çok kaynakta “Depth Of Focus” olarak ifade ediliyor. Peki Depth Focus tam olarak ne anlama geliyor? Derinlik odağı özellikle telefon kamerası ile zoom yaptığınızda harika ve net görüntüler yakalamanıza yarıyor. Aslında alan derinliği, fotoğrafçılığa ait son derece karışık bir tabir. Huawei P10’un kamerasındaki önemli ve benzersiz özelliklerden birisi DOF yani “Depth Of Field” özelliği. Bu özellik sayesinde mobil telefon kameranız siz kamera ile bir nesneye odaklandığında -ve arka kısmı bulanıklaştırdığında- daha hassas hareket ediyor. Özetle DOF özelliğine sahip Huawei P10 kamerasının odaklı çekim konusunda oldukça kaliteli sonuçlar verdiğini söylemek mümkün.

Huawei P10 3D Yüz Tanıma

İlk olarak piyasaya Eylül 2017’de çıkacağı söylenen ancak daha geç çıkması ihtimali de son günlerde gündeme gelen iPhone 8 için söz edilen bu özellik Huawei P10‘da bulunuyor. Bu özellik sayesinde telefon sahibinin yüzünü 3D olarak tarıyor ve onu rahatlıkla tanıyabiliyor. iPhone 8’de ayrıca iris tarayıcısının bulunduğunu da ekleyelim. Huawei P10’da bir iris tarayıcısı bulunmuyor olsa da parmak izi okuyucusu ve 3D yüz tanıma özelliği Huawei P10’un oldukça özel kılmak için yeterli gibi görünüyor.

Huawei P10 Teknik Donanım

Huawei P10’da HiSilicon Kirin 960 İşlemcisi bulunuyor. HiSilicon Kirin 960 İşlemcisi, 2.4 GHz’lik 8 çekirdekli bir işlemci. Buna ek olarak Huawei P10’da 4 GB’lık bir RAM bulunuyor. Tüm bu özellikler Huawei P10’u oldukça başarılı ve ekranı hızlı bir telefon modeli haline getiriyor. Huawei P10 gerçekten oldukça hızlı çalışan bir telefon. Bunda elbette telefona iki adet yardımcı işlemcinin yardımcı olması da son derece büyük bir etmen. Quad-Core 1.8 Ghz ARM Cortex ve i6 sensör işlemcisi ile desteklenen Huawei P10, oldukça hızlı bir telefon olmayı başarmış. 64 GB’lık dahili hafıza, dilerseniz 256 GB’a kadar yükseltilebiliyor. Tüm bu özellikleri bir araya getirdiğinizde özellikleri harika ve oldukça kullanışlı, ince ve hızlı bir Huawei P10 elde ediyorsunuz.Huawei P10 Batarya Ve Pil

Huawei P10, 3200 MAh’lık bir bataryaya sahip. Lithium – iON teknolojisini kullanan Huawei P10, USB Type C ile bağlantısı sayesinde şarj oluyor. Buna ek olarak Huawei P10’da
hızlı şarj, Huawei Super Charge gibi özellikler bulunuyor ve telefonun bu harika bataryası 90 dakikada tam dolum seviyesine ulaşabiliyor. Bu arada Huawei P10‘un Android 7.0 Nougat İşlemcisine sahip olduğunu da belirtelim. Huawei P10, batarya ve pil özellikleriyle de oldukça kullanışlı. Ancak telefon sanki mikro usb bağlantısına sahip olsaymış daha iyi olurmuş. Buna rağmen USB Type C, Huawei P10’un muhteşem özelliklerine gölge düşürmüyor.

Huawei P10 Diğer Özellikler

Huawei P10, parmak izi okuyusuna sahip. Üstün işlemci özellikleri sayesinde çok hızlı çalışan parmak izi okuyucusu bir de 3D yüz tanıma teknolojisi ile birleşince ortaya gerçekten harika bir telefon çıkmış. Huawei P10‘un tamamen metalden oluşan gövdesi ne yazık ki suya ve toza dayanıklılık sertifikalarına sahip değil. Aydınlatmalı tuşları, sesle ekran kilidi açmanıza olanak veren fiziksel tuşu, tek elle kullanım modu, kolay arayüz gibi özellikler Huawei P10’u 3.500 TL civarında seyreden fiyatına tamamen değecek harika bir telefon modeli haline getiriyor.

Huawei P10 – Huawei P9

Huawei P10 ve Huawei P9‘u ortak kılan en önemli özelliklerin başında elbette bu iki telefonun da kamera özelliklerinin oldukça gelişmiş olması geliyor. Buna ek olarak Huawei P10‘da ekran 0,1 inçlik bir düşüş yaşamış ve 5.1 inç olmuş. Aslında iki telefon modelini karşılaştırdığınızda çok bariz farklara rastalmıyorsunuz. Elbette Huawei P10’un önemli özelliklerini saymazsak.

Onun dışında Huawei P10 oldukça başarılı bir telefon ve teknik olarak Huawei P9 ile oldukça benzer özelliklere sahip. Huawei P9, 3000 Mah’lık bir batarya ile piyasaya çıkmıştı. Huawei P10 ise 3200 MAh’lık bir bataryaya sahip. Huawei P9, geçtiğimiz sene 12 MP’lik iki ana kamerası ile oldukça başarılı bir telefon izlenimi veriyordu. Huawei P10 ise biri 20 MP diğeri 12 MP’lik ana kameraları ve 8 MP’lik ön kamerası ile oldukça başarılı bir tablo çiziyor.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR