Hidrojen Yakıt Tasarruf Sistemi

Hidrojen yakıt tasarruf sistemi nasıl çalışır? Hidrojen yakıt tasarruf sistemi fiyatı ne kadar? Hidrojen yakıt tasarruf sistemi ne kadar tasarruf sağlıyor? Hidrojen yakıt tasarruf sistemi ile arabalar su ile mi çalışıyor?

Hidrojen Yakıt Tasarruf Sistemi

Hidrojen yakıt tasarruf sistemi nasıl çalışır? Hidrojen yakıt tasarruf sistemi fiyatı ne kadar? Hidrojen yakıt tasarrur sistemi ne kadar tasarruf sağlıyor? Hidrojen yakıt tasarruf sistemi ile arabalar su ile mi çalışıyor?

Hidrojen yakıt tasarruf sistemi nasıl çalışır? Hidrojen yakıt tasarruf sistemi fiyatı ne kadar? Hidrojen yakıt tasarrur sistemi ne kadar tasarruf sağlıyor? Hidrojen yakıt tasarruf sistemi ile arabalar su ile mi çalışıyor?

Bilindiği gibi içten yanmalı motorlar kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye çeviren son derece randımansız makinelerdir. Yakıtın sadece %35 i mekanik enerjiye çevrilir ve %65 i sürtünme ve ısı kaybı olarak ziyan olur. Bu %65 hiçbir şekilde yararlanılmayan ve havaya uçup giden bir enerjidir. Yakıt tasarrufu cihazı çalışma prensibi, bu kayıp ısı enerjisini kullanarak, kimya ve petrol endüstrilerinde yaygınca kullanılan katalizör ile gaz imalatı sisteminin küçültülmüş olarak motora uygulanmasıdır.

Hidrojen bugün kimya endüstrisinde kullanılan farklı katalizörleri bir araya getirerek özel bir alaşım elde etmiş ve bunu minyatür hale getirerek motorlara uygulamıştır. Bu katalizör sayesinde su buharı iyonize olur ve kısmi olarak hidrojen ve oksijen şeklinde ayrılır. Bu gazlar motorun emiş manifoltuna verilerek motorun yakıtı tam olarak yakabilmesi sağlanır.Nasıl Çalışır?

Hidrojen yakıt tasarrufu cihazı; katalizör bazlı yakıt tasarruf cihazı olup, nargile, katalizör ve emme manifolt girişi olarak 3 bölümder oluşur. Nargile, içine yarı seviyesine kadar sıvı alabilen ve fazlasını dışarıya tahliye eden bir depodur. Nargilenin içinde sadece su veya soğuk havalarda suyun buharlaşmasını hızlandırmak için su ile beraber ispirto veya kolonya gibi alkoller veya amonyum hidroksit %50 ye kadar karıştırılabilir.

Nargileden çıkan nemli hava bir hortum ile katalizör tarafından motor vakumu ile çekilir. Katalizör bölümü motorların egzos manifoltunun üzerine bağlanıp 200 ila 450 dereceye kadar ısıtılan ve su buharının ayrıştığı ve iyonize olduğu bölümdür. Burada katalizörün ısısına bağımlı olarak kısmi hidrojen ve oksijen gazı ayrışması meydana gelir. Üçüncü bölümde ise katalizörden çıkan reaksiyona uğramış ve ayrışmış gazların motorun emme manifoltuna giriş bölümüdür. Katalizörde kısmi olarak ayrışmış ve iyonize olmuş su buharı, yakıtın daha verimli ve tam olarak yanmasını sağlar ve karbon monoksit gibi zehirli gazların salınımını azaltır.Ne Kadar Yakıt Tasarrufu Sağlar?

Hidrojen yakıt tasarruf cihazları; motordaki yüke bağımlı olarak, arabalarda ve diğer binek araçlarında %10 dan %20 ye kadar, ticari ve endüstriyel dizellerde %40 a kadar tasarruf sağlar.

Örnek verecek olursak; 100km de 8 litre tüketen bir taksi günde ortalama 400 km yol kat eder.

Yani günde 32 litre tüketir. Bir taksinin senede 350 gün çalıştığını düşünürsek, bu yılda 350 gün X 32 litre = 11.200 litre demektir.

Bunun %15 tasarrufla kullanıldığını düşünürsek, 11.200 litre x %15 =1680 litre tasarruf edilir.

Bu da yılda bugünkü fiyatlarla 6.500 TL tasarruf demektir.

Bu tablo, her gün şehirler arası çalışan otobüs ve kamyonlarda çok daha vahimdir.

Günde 1000 km yol yapan bir kamyon veya otobüs, her 100 km de ortalama 35 lt tüketir. Bu günlük 350 lt tüketim demektir.

Bu da yılda 350 gün X 350 litre = 122.500 litre yıllık tüketim demektir.

Bu tüketimin %15 tasarruflu yapıldığını düşünürsek 122.500 litre X %15 = 18.375 litre ve bugünkü değerlerle 70.700 TL den fazla tasarruf demektir.

Videomuzda tanıtımı yapılan firmanın iletişim bilgileri için hkwplus.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR