Fare Nasıl Yakalanır?

Bazen farklı sebeplerden dolayı fare yakalama ihtiyacı olabilir. Bu işi fareleri öldürmeden de yapmak mümkündür. Fare nasıl yakalanır öğrenmek istiyorsanız, biraz akıl ve yetenek bu iş için yeterli. Videomuzu izleyin…

Fare Nasıl Yakalanır?

Fareler evde sık karşılaşılan bir sorun olabilir. Öyle ki, pek çok kişi evlerindeki fare nüfusunu kontrol altına alabilmek için kedi beslemeyi seçer.

Fareler evde sık karşılaşılan bir sorun olabilir. Öyle ki, pek çok kişi evlerindeki fare nüfusunu kontrol altına alabilmek için kedi beslemeyi seçer.

Yemeğinize ısırık atan, mobilyalarınızı mahveden ve sağa sola dışkı bırakan fareler evinizde hijyen problemi yarattığından dolayı neden istenmediklerini anlamak zor değil. Peki fare nasıl yakalanır?

Fareleri imha etmekten başka çözüm yolları da var. Evinizdeki farelerden insancıl biçimde de kurtulabilirsiniz. Bu yazı, fareleri nasıl yakalayacağınızı ve etkili ama insancıl fare kapanı türlerini açıklayacak. Bir daha fare gördüğünüzde panik yapmanıza gerek yok! Bu küçük yaratıkları güvenli ve kolay bir şekilde evinizden tahliye edebilirsiniz. Peki fare nasıl yakalanır?

Fareleri ve hatta sıçanları canlı olarak yakalamanıza yardımcı olabilecek kafes tipi insancıl kapanlar satın alabilirsiniz. Bu tür kapanlar fareleri öldüren kapanlara ya da fare yapışkanlarına göre farelere çok daha iyi davranır. Bunun yanında aşağıdaki yöntemlerden birini deneyerek evde kolaylıkla kendi insancıl fare kapanınızı yapabilirsiniz:

Bitmiş bir tuvalet kağıdı ya da kağıt havlunun karton rulosunun bir tarafını masa ya da tezgah üzerinde dengeli olarak durabilecek şekilde düzleştirin.

Yeminizi rulonun bir ucuna yerleştirin. Rulonun kenarlarına yapışacağından fıstık ezmesi bu iş için biçilmiş kaftandır.

Ruloyu bir masa ya da tezgahın kenarında yarısı boşlukta duracak şekilde dengeleyin. Yemi boşlukta duran tarafa yerleştirdiğinizden emin olun. Rulonun yerinde durması için bant kullanabilirsiniz, ama bandın ruloyu çok sıkı tutmamasına dikkat edin. Rulonuzun farenin ağırlığını taşımayacak kadar dayanıksız ve dengesiz olması gerekiyor.En az 60 santimetre yüksekliğinde bir kovayı (böylece fare zıplayarak çıkamayacaktır) direkt olarak masa ya da tezgah kenarının altına yerleştirin.

Şimdi tek yapmanız gereken farenizin yemi kapmasını ve rulonun kovanın içine düşmesini beklemek.

Kapanı sık sık kontrol edin. Farenizi yakaladıktan sonra onu evinizden en az birkaç kilometre uzakta doğaya güvenle salabilirsiniz.

Su Şişesi ve Kova

Bu fare kapanı için de en az 60 santimetre yükseklikte bir kovaya ihtiyacınız olacak. Ayrıca boş bir su şişesi ve tel bir giyecek askısı gerekli.

Elektrikli matkap ile kovanın üst kısmının her iki tarafına birbirine bakan, aynı yükseklikte birer delik açın. Bu tür aletler kullanırken koruyucu teçhizat kullanmaya ve aletin kullanım talimatlarına uymaya dikkat edin.

Çelik tel kesme makası ile tel askının düz kısmını keserek geri kalan kısmından ayırın.

Plastik şişenizi alın ve kapağın iyice kapalı olduğundan emin olun. Daha sonra kapakta ve şişenin dibinde birer delik açın.

Teli kovadaki deliklerin birine sokun. Şişeyi tele geçirin ve teli şişe ortada havada duracak şekilde kovadaki diğer deliğe oturtun.

Yeminizi şişenin üzerine yerleştirin. Şişeyi yüzeyine kolayca yapışacak olan fıstık ezmesiyle kaplayabilirsiniz.

Farenin yukarı çıkabileceği bir rampa oluşturun.

Fare kapanınız hazır. Yemi gözüne kestiren fare şişeye çıktığında şişe dönmeye başlayacak ve fare kovaya düşecek.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR