Error on line 3 at column 6 Sitemap HatasıWordPress’te RSS yayını tarayıcıda her yüklendiğinde bir hataya neden olabilecek bir sorun ortaya çıktı. Sitemap sayfasını görüntülemek istediğimizde karşımıza aşağıdaki şekillerde bir hata mesajı çıkmasına sebep oluyor: “error on line 3 at column 6 sitemap”

error on line 3 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the document

error on line 2 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the document

error on line 4 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the document

Son zamanlarda, benzer bir hata sitemap.xml kullanan WordPress web sitelerinde ortaya çıkıyor. Chrome gibi bir tarayıcıda, WordPress alt yapılı web sitenizde çalışırken, sitemap.xml sayfanızı açtığınızda şöyle bir hatayla karşılaşabiliyor olabilirsiniz.

Error on line 3 at column 6 Sitemap Hatasının Çözümü

Error on line 3 at column 6 Sitemap Hatasının ÇözümüBu hata ortaya çıkarsa site haritası çalışmayacak ve sonuç olarak geçersiz bir XML üretilecek. Site haritasını bir eklenti kullanarak oluşturuyorsanız, sorun eklentinin bir sonucu gibi görünebilir, ancak bu durum aslında doğru değildir. Web sitenizin temasını değiştirmenin ve / veya eklentileri devre dışı bırakmanın bu sorunu çözeceğini varsayabilirsiniz, ancak işe yaramayacaktır. Bu nedenle zaman harcamanıza değmez.

Error on line 3 at column 6 Hatası Çözümü

Adım # 1: Bu hatadan kurtulmak için buradaki “sitemap-fix.php” adlı PHP dosyasını bilgisayarınıza indirin. Link çalışmazsa alttaki yorum bölümünden bize haber verirseniz linki güncelleriz.

Adım # 2: Yukarıdaki “sitemap-fix.php” dosyasını indirdikten sonra WordPress web sitenizin tema klasörüne atmanız gerekecektir. Temanın klasörünün hangisinin olduğundan emin değilseniz, temelde bir functions.php dosyası içeren dizindir. İndirdiğiniz “sitemap-fix.php” dosyasını eklentilere veya kök dizine atmayın. Tema klasörüne atmanız gerekiyor. Tema klasörünüzü “/public_html /wp-cotent /themes /temanızın ismi” dizininde bulabilirsiniz. Genel bu dizinde bulunurlar.Adım # 3: “sitemap-fix.php dosyasını tema klasörüne yükledikten sonra, “functions.php” dosyasını düzenlemeniz gerekir. “functions.php” dosyasında son satırının hemen üstüne aşağıdaki kodu eklemeniz gerekecek. Yani “function.php” dosyanızın son iki satırı bu şekilde olacak:

include ("sitemap-fix.php");
?>

“functions.php” dosyasında başka hiçbir şeye ellemeden kaydedin. “sitemap-fix.php” dosyasını, tema klasörü olarak düşünülen “functions.php” dosyasının bulunduğu klasöre yüklediğinizden emin olun.

Sitemap.xml Sayfanız Sorunsuz Açılacaktır

Yukarıdakilerin hepsini yaptıktan sonra functions.php’yi kaydettiğinizden emin olun, daha sonra sitemap.xml dosyasını F5 ile yenileyebilirsiniz. “Sitemap.xml” artık RSS yayınlarının yanı sıra WordPress tarafından üretilen diğer XML’lerle de çalışacaktır. “error on line 3 at column 6” hatası artık WordPress web sitenizin sitemap.xml site haritasını bozamayacak.

Bu çözüm sizin sitenizde işe yaramadıya yine alttaki yorum bölümüne yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR