Ekran Kartı Tamiri Nasıl Yapılır?

Ekran Kartı Tamiri Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda fiziksel nedenlerden dolayı durduk yere ekran kartları bozulabilir ve yine bazı durumlarda da yine durduk yere yazılımsal sebeplerden dolayı bozulabilirler. Bazen de oksitlenebilirler. Eğer ekran kartınız oksitlenmiş ise ekrana görüntü vermez.

Ekran Kartları Neden Bozulur?

Bu durumda yapmanız gereken işlem ekran kartınızı çıkarıp ekran kartı pinlerini bir silgi yardımı ile temizlemek olacaktır ve ekran kartınızı kasanıza tekrar taktığınız da görüntünün geldiğini fark edersiniz. Eğer görüntü yine gelmiyorsa yapmanız gereken işlem RAM pinlerini silmek olacaktır ve yine RAM tekrar kasanıza taktığınızda görüntünün geldiğini görebilirsiniz.

Ancak bizim konumuz şimdi biraz daha farklı. Ekran kartları çoğu zaman bozulabilirler demiştik. Bazı durumlarda bu kartlar ömürlerini tamamladıkları zaman bozulabiliyorken yine bazı durumlarda ağır hasar, darbe aldıklarında rahatlıkla bozulabilmektedirler. Eğer böyle bir durumda bozulmuş ise ekran kartınızın içyapısına bir bakalım.

Ekran kartı neden görüntü vermez? Kartın içerisinde gözle göremeyeceğiniz kadar bir sürü lehimler vardır ve bu lehimlerden biri kırıldığı zaman veri aktarımı başarısız olur ve bu nedenle de ekrana görüntü gelmeyebilir. Hatta bazı durumlarda ekrana görüntü gelmemesi yerine gelebilir ancak görüntü biraz bulanık, bozuk olabilir ve fırınlama yönteminde çoğu zaman bozuk olan ekran kartları tamir edilebilmiştir.

Fırında Ekran Kartı Tamiri Nasıl Yapılır?

Bunun için ilk olarak yapmanız gereken işlemlerden bahsedelim; ekran kartları nasıl onarılır? Fırınınız ısı derecesini yükseltin ve oldukça yüksek bir miktara getirin. Fırın normal ev fırını olabilir. Sonrasında ekran kartınızı fırın içerisine koymadan önce güzel bir şekilde alüminyum folyo ile sarmalısınız. Sarma işlemi de bittikten sonra fırına rahatlıkla koyabilirsiniz.Yaklaşık olarak 10 – 13 dakika bekledikten sonra ekran kartınızı çıkarın. Yalnız unutmamanız gereken bir nokta var bazen ekran kartları üzerinde etiket benzeri bilgilendirme kağıtları olabilmektedir. Bu kağıtları kesinlikle sökmelisiniz yoksa ekran kartınıza zarar verebilirler üstünde eriyerek.

Ekran kartınızın soğumasını bekleyin ve kasanıza takın. Görüntünün geldiğine şahit olabilirsiniz. Çünkü ekran kartları yüksek ısılarda içerilerinde bulunan lehimler erir ve çatlamalar, kırıklar var ise kaynarlar. Yöntem aslında bu kadar basittir. Yalnız bu yöntem her zaman da işe yaramayabilir ayarını iyi tutturmak gerekmektedir.

Ekran Kartı Arızaları

# Ekran kartı notebook’ un görüntüyü işleyen kartıdır. Görüntü grafik işlemcide oluşturularak monitöre aktarılır.

# Ekran kartı arızalarında notebook ekranında çizgi çizgi ya da karışık, bulanık görüntüler oluşturur.

# Notebook harici ekrana taktığınızda görüntü gene aynı bozuklukta geliyorsa ekran kartınız arızalı demektir.

# Bazı arıza durumlarında görüntü hiç gelmeyebilir. Bazen de görüntü gelmez kesik kesik sinyal sesi alınabilir.

# Eğer ekran kartınız anakartınızla tümleşik değilse arızalı ekran kartınızı yenisiyle değiştirerek sorunu çözdürebilirsiniz.

Ancak ekran kartları da anakartlar da olduğu gibi çoğu zaman belli modellere özgüdür ve temin edilmesi çok zor olabilmektedir.

Ekran kartı değişim için bulunabilse bile değiştirmek maliyetli olabilmektedir. Eğer ekran kartınız dahili ise ve arızalanmışsa tek çözüm ekran kartı çipini ya da anakartı değiştirmektir.

İster dahili ister harici olsun ekran kartları arızalandığında kartın çipi değiştirilerek de sorun çözülebilmektedir. Eğer ekran kartı çipi bulunursa çipi değiştirerek daha düşük bir maliyetle arızayı tamir ettirebilirsiniz.

Ancak, tüm çip değiştirmelerde olduğu gibi ekran kartı çipini değiştirmek de yüzde yüz başarı şansı olan bir çalışma değildir. Çip değiştirme çok hassas bir işçilik ve beceri gerektiren çalışma olduğu için hangi yöntemle yapılırsa yapılsın düşük bir olasılık da olsa notebookunuzu hiç çalışamaz hale gelme durumu da olabilmektedir.

Onun için çipi değişimi teşhisi konulan bir notebooka kesin yapılacak gözüyle bakmamak, hiç ekran kartı tamiri yapılamaz duruma gelebileceğini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR