Ekran Kartı Satın Alma Rehberi

Grafik performansı konusunda en önemli bileşen olan ekran kartınızı yenilemek istediğinizde nelere dikkat etmelisiniz? Ekran kartı satın alma rehberimizi inceleyin…

Ekran Kartı Satın Alma Rehberi

Yeni bir bilgisayar kurarken ya da mevcut bilgisayarınızı yenilerken üzerinde en çok düşüneceğiniz bileşenlerden biri de ekran kartlarıdır.

Yeni bir bilgisayar kurarken ya da mevcut bilgisayarınızı yenilerken üzerinde en çok düşüneceğiniz bileşenlerden biri de ekran kartlarıdır.

Görüntü ile ilgili verileri işleyip ekrana yansıtan bu önemli bileşen aslına bakılırsa kendi belleği, işlemcisi ve PCB’si ile küçük bir bilgisayar gibidir.

Radeon HD 6000 serisi şu an AMD’nin en son nesil anakartlarını temsil ediyor. HD 6900’ler en üst seviye, HD 6800 bir alt seviyeyi ifade ediyor.

İkinci hanede 9 ve 8 olduğu zaman bunların üst seviye kartlar olduğunu anlayabilirsiniz. İkinci hane 7 ise orta seviye, 6 ve daha aşağısı ise giriş seviye kartları gösteriyor.

NVIDIA Modelleri

NVIDIA’da ise durum biraz daha farklı. GeForce serisi ekran kartlarının isimlendirmesinde harf ve sayı kombinasyonları kullanılıyor.

NVIDIA’nın kart isimlerinde ilk dikkat etmeniz gereken şey baştaki GTX, GTS ve GT şeklindeki harfler. GTX en üst seviyeyi, GTS orta seviyeyi ve GT de giriş seviyesindeki kartlarda kullanılıyor.

Harfler ve Sayılar

NVIDIA modellerinde bu harflerden sonra üç haneli bir sayı bulunuyor. Bu üç haneden ilki ekran kartının hangi nesilden olduğunu, ikincisi ise dahil olduğu seviyedeki konumunu belirtiyor.

Örneğin GTX 560 ve GTX 580 adlı kartlar aynı nesil ve seviyedeyken, GTX 580’in daha üst seviye bir kart olduğu ikinci hanedeki sayıdan anlaşılıyor.

Tüm bu anlattıklarımız en başta kafanızı karıştırabilir fakat bir süre sonra hangi kartın, hangi seviyede olduğunu anlamanın çok da zor olmadığını anlayacaksınız.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR