Dizel Araçlar Türkiye’de Ne Zaman Yasaklanıyor?Dizel Araçlar Yasaklanıyor mu?

İngiltere iddiaya göre doğaya zarar verdiği gerekçesiyle 2040 yılında dizel ve benzinli araçlar satılmaması kararını aldı. İngiltere’nin bu kararı sonra Türkiye’deki dizel araç sahiplerinin akıllarına “Acaba Türkiye’de de bu yasak uygulanır mı?” sorusu geldi. A Haber muhabiri Göktuğhan Argın bu sorunun yanıtını uzman konuğuna sordu.

Halit Bolkan, “Benzinli ve dizel araçların Avrupa’daki bazı ülkelerde bugünden yasaklanma kararlarını açıklanmasının nedeni atmosferdeki aşırı kirlilik. Dünya alarm veriyor. Benzinli ve dizel motorların egzozlarından çıkan kimyasalları ve ya gazları azalmamız gerekiyor. Belli bir noktadan sonrada tamamen ortadan kaldırma zorunluluğumuz var. Elbette Türkiye’de günü geldiğinde dizel araçları yasaklayacak. Başka çaremiz yok” dedi.

Yerli otomobille ilgili çalışmalarda da elektrikli otomobil vurgusuna dikkat çeken Bolkan, “gelecek elektrikli otomobilde” dedi.

2030 Yılında Dizel Araçlar Yasaklanabilir

Avrupa’da 2025 yılından itibaren dizel araçlarla ilgili yasağın uygulamaya gireceğine dikkat çeken Bolkan, Türkiye için ise yasağın 2030 yılında itibaren uygulamaya konulmasının makul olacağını ifade etti.

Dizel motorlu otomobiller Türkiye’de çok pahalı olabilir ama dünya o otomobillerden nefret ediyor. Bazı büyük şehirler, şehirde dizel motorlu araç kullanımının yasaklayacak.

Dizel motorlu otomobillerin Türkiye’de çok tercih edilmesine alışkınız.

Yakıt tasarrufu sağladıkları gerekçesiyle yıllarca benzinli otomobillere oranla %15-20 daha fazla fiyatla satılan dizel motorlu otomobillerin, yarattıkları çevre kirliliği ise göz ardı edildi.

Öyle ki, dizel otomobilden vazgeçmek istemeyen kullanıcılar için, VW dizel motorların yüksek karbon salınımını saklayacak özel hile yazılımı geliştirip otomobillerine gömdü ve bu sayede dünyanın her yerindeki emisyon ölçüm testlerinden temiz raporu almayı başardı.

Ancak bu yanılgı artık bitiyor. Dünya devletleri, dizel motorların özellikle büyük şehirlerdeki hava kirliliğinin en büyük nedeni olduğunu kabullenmiş durumdalar.

Dizel Araç Dönemi Bitiyor

Paris, Madrid, Atina ve and Mexico City yöneticileri, önümüzdeki günlerde düzenlenecek bir etkinlikte, 2025 yılından itibaren şehirlerinde dizel motorlu araçlara yasak koyacaklarını açıklayacaklar.

Böylece dizel yakıtı sadece kırsal bölgelerde, kamyon, kamyonet, traktör gibi araçların ihtiyacı olan yüksek çekiş gücüne hizmet edecek ancak bu araçlar şehir içine giremeyecek.

Öte yandan benzinli motorların da suyu ısınıyor. Almanya 2030’dan itibaren ülkedeki tüm benzin/dizel motorlu sıfır araç satışını yasaklayacağını resmen duyurdu.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR