California Teknoloji Müzesi – Türkçe AnlatımCalifornia Teknoloji Müzesi – NASA

San Fransisco’nun kalbi, Golden Gate Parkı yakınında California Bilim Akademisi Müzesi, dünyadaki hiçbir doğal tarih müzesinde görülmemiş bir yeşil çatıya ev sahipliği yapıyor. Çatıdaki 2.500 m² büyüklüğündeki yeşillendirilmiş alan kentsel ekoloji ve canlı mimarlık eğitimlerine ithafta bulunan en ileriye dönük sergilerinden birini oluşturuyor.

Renzo Piano’nun başarılı tasarımlarından birisi olan yapı, San Fransisco’nun topografik yapısınının özelliklerini çatısı üzerinde sürdürüyor. Çatıda inişli çıkışlı, dik, kubbeleşmiş yapılar var. Bu bitkilendirmede sıkıntı yaratan bir durum. Teknik sorunları çözmek için, Rana Creek fayda sağlayan bir çatı sistemi oluşturmasına yardımcı olacak bir tasarım ekibi ile çalışmış.

Bu süreçte anahtar bitki, bakterilerce ayrıştırılabilen, güçlendirilmiş ve hızla yenilenebilir hindistan cevizi elyafı olmuş. Bu teknik, bitkiler için suyun biriktirilmesi ve bitkinin büyümesine kadar suyun tutulmasına yardım ediyor.

Çatının eğimli yamaçları doğal bir havalandırma ve soğutma sistemi olarak işliyor. Temiz hava, bitkilendirilmiş yüzeyce soğutularak binanın girişine veriliyor. Artı, ısınan kütle, nem ve ısı yalıtımını sağlayan çatının bina iç mekanında normal çatı yapılarına göre daha soğuk bir ortam yaratması bekleniyor. Bu enerji tasarrufları deneysel olarak da gözden geçirilmiş ve sonuçlar “2008 Sürdürülebilir Topluluklar için Çatıların Yeşillendirilmesi Konferansı”nda açıklanmış.

Çatı aynı zamanda yaklaşık 7,5 milyon m³’lük yağmur suyunun ziyan olmaması için zemin katında bu suyun yaklaşık %70’ini tutarak çatının tekrar sulanması için kullanılır duruma getiriyor.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR