Araç Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Araç ses yalıtımı yapmadan önce sesin kaynağını araştırmalıyız ve ardından işleme koyulmalıyız. Yapacağımız her işlem planlı olmalı ve titiz çalışılmalıdır. Araçların en önemli ses sorunlarından bir tanesi doğru lastiği seçememekten meydana gelir.

Araç Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Araç ses yalıtımı yapmadan önce sesin kaynağını araştırmalıyız ve ardından işleme koyulmalıyız. Yapacağımız her işlem planlı olmalı ve titiz çalışılmalıdır.

Araç ses yalıtımı yapmadan önce sesin kaynağını araştırmalıyız ve ardından işleme koyulmalıyız. Yapacağımız her işlem planlı olmalı ve titiz çalışılmalıdır.

Araçların en önemli ses sorunlarından bir tanesi doğru lastiği seçememekten meydana gelir. Lastik seçimi yaparken ses yapmayacak lastikler seçilmelidir.

Bu işlemi geçtikten sonra araçtaki boş kanalları doldurmak gerekecektir. Bunun için silikon kullanılır yada daha uygun bir malzeme seçimi yapmak isterseniz keçe kullanabilirsiniz. Burada amaç sesin eko yapmasını önlemektir. Eko ve titreşim ne kadar çok engellenirse içeri sesi o kadar az verecektir. Bu kanallara örnek verecek olursak araçların şasesi, içerisi boş kanallar halindedir.

Genelde eski araçlarda bu alanlar boş olmaktadır. Bu da sese neden olur. Yeni araçlarda bu alanlar köpük ile doldurulmaktadır. Örneğin kaput kapağını kaldırdığımız zaman kapağın içerisinde boş kanallar vardır ve en çok ses bu alanlardan gelmektedir. Bu alanların doldurulması gerekmektedir.Bir diğer önemli unsur ise döşeme altına yapılan yalıtım malzemeleridir. Eski araçların çoğunda döşeme altına keçeye benzer malzemeleri koymuşlardır. Bu ise sesi yeterince önlememektedir. Bu sebepten dolayı zeminde kaliteli malzemeler kullanmamız gerekmektedir. Örneğin günümüzde en faydalı yöntem olan izole bant ve örtüleri kullanılmaktadır. Bu malzemeler yapışkanlıdır ve zemine kolayca yapışmaktadır.

Not: Aracın kalorifer peteğine ve motora yakın olan kısımları yanıcı malzemelerle izole etmeyiniz. Aksi taktirde araç yanabilir.

Sesin en çok etkili olduğu alanlardan bir tanesi de bagaj döşemesidir. Genelde arka bagaj metalin üzerine halıflex yapılarak sanayiden çıkar. Burada yapacağımız en güzel yöntem ne kadar metal alan var ise bu alanları izole bant ile bantlamaktır. Tabi üzerinde döşemesi olmayan bagajlara döşeme eklemekte sesi bir nebze olsun azaltmaktadır.

Lastik Davlumbazları Ses Yalıtımı

Tekerlerin üzerinde plastikten yapılmış davlumbaz bulunmaktadır. Ancak bu davlumbaz ince yapıya sahip olduğu için sesi içeri vermektedir. Bu plastik sökülmeli ve arkalı önlü izole bant yapılmalıdır. Daha sonrasında davlumbaz takılmadan önce çamurluk metaline izole bant çekilmeli ve eko yapması engellenmelidir.Bu işlemler yapılarak ses minimuma inmektedir. Eğer fitiller eski ise değiştirilmelidir. Dış sesler engellenmelidir.

Fitiller yeni ve rüzgar sesi geliyor ise fitilin içerisine serim hortumu takılmalıdır. Bu kesin çözüm yoludur.

Eğer araç hareket ederken tıkırtı sesleri geliyor ise sesin kaynağı bulunmalı ve yumuşak bantlarla birbirine temas edip ses çıkarmaları engellenmelidir.

Kaporta ve iç bölümde araç ses yalıtımı bu kadar. Şimdi gelelim motor ve mekanik bölümdeki ses yalıtımlarına;

Öncelikle egzozumuzun susturucularını kontrol etmeliyiz. Mümkün olduğunca az ses yapacak filtreli egzozlar kullanmalıyız.

Aracımızın hareketli olan yerlerini yağlamalıyız.

Kaput kapağına kaput maskesi takmalıyız.

Bu işlemler yapıldıktan sonra sesin minimuma indiğini göreceksiniz.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR