Amerika’da Araba Fiyatları Ne Kadar?

Amerikada araba fiyatları Türkiye’deki fiyatlara oranla çok daha düşük. Bu da bir çok Türk göçmeni hemen bir araba almaya itiyor.

Amerikada Araba Fiyatları Ne Kadar?

Amerika’nın bir çok eyaletinde toplu taşımanın yetersiz olmasından dolayı Amerika’da araba sahibi olmak şart. Araba fiyatlarının Türkiye’deki fiyatlara oranla çok daha düşük olması da bir çok Türk göçmeni hemen bir araba almaya itiyor. Fakat Amerika’da araba almak isteyen bir çok Türk göçmen çok pahalıya patlayan hatalar yapıyorlar. Türkiye’deki fiyatlarla kıyaslayınca çok ucuza araba aldığını düşünen bir çok kişi aslında binlerce dolarlık bir hata yaptığını farkına bile varmıyor bazen. Şimdi gelin Amerika’da en uygun fiyatlarla nasıl araba alınır onu görelim. Amerikada araba fiyatları nasıl siz karar verin.

Amerika’nın bir çok eyaletinde toplu taşımanın yetersiz olmasından dolayı Amerika’da araba sahibi olmak şart. Araba fiyatlarının Türkiye’deki fiyatlara oranla çok daha düşük olması da bir çok Türk göçmeni hemen bir araba almaya itiyor. Fakat Amerika’da araba almak isteyen bir çok Türk göçmen çok pahalıya patlayan hatalar yapıyorlar. Türkiye’deki fiyatlarla kıyaslayınca çok ucuza araba aldığını düşünen bir çok kişi aslında binlerce dolarlık bir hata yaptığını farkına bile varmıyor bazen. Şimdi gelin Amerika’da en uygun fiyatlarla nasıl araba alınır onu görelim. Amerikada araba fiyatları nasıl siz karar verin.

Amerika’da Araba Alma Seçenekleri

1. Kullanılmış Araba Almak: Kullanılmış araba almak finansal olarak en uygun seçenek. Tabi aynı zamanda, dikkat edilmezse, finansal olarak en kötü seçeneğe dönüşebilir. Birazdan kullanılmış araba alırken dikkat edilmesi gerekenleri inceleyeceğiz.

2. Yeni Araba Almak: Yeni araba kokusuna kim dayanabilir ki? En son model, en yeni teknolojiyle donatılmış, gıcır gıcır araba. Fabrika garantisi olduğundan mekanik sorunların başınızı ağrıtma derdi yok ve istediğiniz modelin istediğiniz rengini alabilirsiniz. Tabi yeni araba almak çok daha maliyetli. Birazdan yeni araba alırken nasıl 1000lerce dolar indirim alabilirsiniz onu göreceğiz. Buna göre Amerikada araba fiyatları nasıl siz karar verin.

3. Yeni Araba Kiralamak: Leasing denen iki veya üç yıllık araba kiralama seçeneği istediğiniz yeni arabayı daha düşük aylık ödemelerle kullanmanıza olanak sağlar. Fakat bu üç seçenek içerisinde finansal olarak en pahalı seçenek leasing. Birazdan leasing ile araba alıp finansal olarak dezavantajınızı nasıl ortadan kaldırırsınız onu öğreneceğiz.Amerika’dan Hangi Arabayı Almalıyım?

Öncelikle şunu kabul edelim ki herkesin araba zevki başka ve aklınızda bir araba modeli varsa ben ne anlatsam da fikriniz değişmeyecek. Fakat yine de okumaya devam edin, belki ilginizi çeker.

Türkiye’den Amerika’ya gelen ve araba ile ilgili olan Türklerde gördüğüm ortak görüş kullanılmış Mercedes ya da BMW almak. Bu arabaların fiyatlarını görenler gözlerine inanamıyorlar ve hemen çocukluktan beri hayalini kurduğu Mercedes ya da BMW’yi almak istiyor. Bu arabaların eski modellerinin bu kadar ucuz olmasının elbette ki bir sebebi var. Bu lüks Avrupa arabalarının bakım masrafları inanılmaz boyutlarda ve eğer arabada mekanik bir problem çıkarsa tamir etmek arabayı aldığınız fiyatı bulabilir. Amerikada araba fiyatları nasıl siz karar verin.


Amerikada Araba Fiyatları Ne Kadar? Sıfır ve İkinci El Araç Fiyatları

Peki hangi arabayı almalı? Tabi ki bütçenize göre bu sorunun cevabı değişir, fakat finansal olarak uzun vadede en mantıklı seçenek üç yıllık Honda Accord ya da Toyota Camry almak. Arabanın üç yıllık olmasının iki avantajı var. Birincisi arabalar ilk 3 yıl en hızlı şekilde değer kaybeder. Yani üç yıllık araba alarak en büyük değer kaybını arabanın bir önceki sahibine ödetmiş oluyorsunuz. İkinci avantaj ise arabayı 3 yıllık lease edilmiş bir araba bulma şansınız çok fazla. Lease edilmiş arabalar genelde en az ve en temiz kullanılmış arabalardır. Lease arabayı iade edince yüksek mil ve arabadaki kusurlar büyük cezalara neden olduğu için, arabasını lease edenler çok az ve çok temiz kullanırlar.

Amerika’dan En Fazla 5 Yaşında Araba Alın

Eğer üç yıllık bir arabayı alacak bütçeniz yoksa en fazla beş yıllık bir araba alın. Beş yıldan daha eski olan arabalar mekanik olarak problem çıkarmaya başlayacağından arabadan tasarruf ettiğiniz parayı uzun vadede araba tamirine verebilirsiniz. Eğer Honda ve ya Toyota gibi değerini koruyan arabalara da bütçeniz yetmiyorsa benim tavsiyem çok ucuza geçici bir araba alıp, bir iki sene içinde üç beş yaşında araba alabilecek parayı biriktirmeye çalışın.

Peki ya Honda veya Toyota istemiyorsanız? Eğer daha iyi bir araba bakıyorsanız, bu markaların lüks abileri olan Acura ve Lexus arabalara bakabilirsiniz. Bu iki markanın dışında Nissan ve onun lüks abisi İnfiniti de gönül rahatlığı ile alabileceğiniz araba markaları. Bunların dışında Mazda, Subaru ve Ford alınabilecek markalardır. Şahsen ben bu saydığım markaların dışında bir araba markası almam. Türkiye’de çok popüler olan Opel, Peugeot, Citroen ve Renault marka arabalar Amerikan pazarında bulunmuyor. Volkswagen ise henüz bu pazarda istediği yeri almış değil ve çok çabuk değer kaybediyor.Amerika’da İkinci El Araba Nasıl Alınır?

Kullanılmış araba almaya karar verdiyseniz iki seçeneğiniz var. Ya sahibinden araba alacaksınız ya da dealer denilen araba satıcılarından. Arabayı kimden alırsanız alın dikkat etmeniz gereken birkaç husus var.

1. Carfax raporu: Carfax raporu arabanın üretim bandından çıktıktan itibaren başından geçen her şeyi anlatan bir rapordur. Arabanın kaç sahibi olmuş? Araba kaza geçirmiş mi? Arabanın bakımları düzenli olarak yapılmış mı? Carfax raporunu arabayı alacağınız kişiden mutlaka isteyin. Bu raporu görmeden araba almayın.

2. Ruhsat Durumu: Bazı arabalar büyük hasar aldıktan sonra kullanılmaz duruma geliyorlar ve trafikten alıkonuluyorlar. Fakat araba tamircileri bazen bu arabaları tamir edip tekrardan trafiğe çıkarabiliyorlar. Bu tarz arabalara “salvage title” veriliyor ve bu ruhsat durumu arabanın fiyatını hayli düşürüyor. Eğer tasarruf etmek için “salvage title” olan bir araba alacaksanız mutlaka iyi bir tamirciye muayene ettirin. Ayrıca arabayı sigortalarken ve satarken de problemler yaşayacağınızı hesaba katın. Amerikada araba fiyatları nasıl siz karar verin.


Amerikada Araba Fiyatları Ne Kadar? Sıfır ve İkinci El Araç Fiyatları

3. Mekanik Durumu: Eğer arabayı sahibinden alıyorsanız mutlaka bir araba tamircisine götürüp muayene ettirin. Belli bir ücret karşılığında, bu araba tamircisi size arabada herhangi bir problem olup olmadığını size raporlayacaktır. Bu rapora göre arabayı alıp almamaya karar verebilirsiniz. Eğer arabayı bir “dealer”dan alıyorsanız, size bunu yapmaya izin vermeyebilirler. Bu durumda pazarlık esnasında kısa süreli bir garanti isteyebilirsiniz. Bazı markalar “Certified Pre Owned” kullanılmış araba satıyorlar. Bu arabalar firma tarafından garanti altındadır, gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Amerikada araba fiyatları nasıl siz karar verin.

Amerika’da Sıfır Araba Nasıl Alınır?

Yeni araba almaya karar verdiyseniz öncelikle ödeme şeklinize karar vermelisiniz. Arabayı nakit parayla mı alacaksınız yoksa krediyle mi? Krediyle alacaksanız, kredi skorunuzun iyi olduğundan emin olun. Kredi skorunuz iyiyse bir bankadan veya kredi kuruluşundan “pre-approval” alın. Pre-approval size ne faizle ne kadar kredi alabileceğinizi gösterir. Araba satıcısına giderken bu bilgiye sahip olursanız size yüksek faizle kredi satmaya çalışamazlar.

İlk olarak almak istediğiniz arabanın tüm ayrıntılarına karar verin. Marka, model, motor hacmi, rengi, aksesuvarları, vs. Eğer araba satıcısına ne istediğinizi bilmeden giderseniz içeride şampanya patlatıp parti vermeye başlayabilirler. Çünkü araba satıcıları “upsell” denilen satışlarla para kazanmaya bayılırlar. “Maalesef elimizdeki tek model sunrooflu model ve navigasyonu da çok seveceksiniz. Ekstra 3Bin dolar lütfen.”Amerika’da Sıfır Araba İçin Nasıl Pazarlık Edilir?

Tüm özelliklere karar verdikten sonra bulunduğunuz yerin çevresindeki tüm araba satıcılarına bu özellikleri içeren bir e-mail atın. Eğer Honda, Toyota gibi yaygın markaları seçerseniz çevrenizde en az dört beş tane araba satıcısı vardır. Aşağıda araba satıcısına yazabileceğiniz örnek bir e-mail metni hazırladım. İstediğiniz arabaya göre değiştirip gönderebilirsiniz.


To whom it may concern,

I am looking for a 2016 Honda Accord LX automatıc with 4 doors. I would like either white or silver with ivory interior. I don’t want any upgrades to the standard equipment. I am looking at buying the car very soon, so please only respond if you have this car in stock.

This will be a cash deal, so please only send me your full price and out the door price, I am not interested in monthly payments. You are the closest dealership to my house, thus I would prefer to do business with you. However, I am in contact with 4 other dealership and I will go with the lowest offer.

Please send me your best price by the end of the week, and I am planning to take the delivery of the car this weekend.

Regards…
Bu e-maili gönderdiğiniz araba satıcıları çok kısa zamanda size fiyatlarını gönderecekler. Bu fiyatları aldıktan sonra en düşük fiyatı alıp, en düşükten bir yüksekteki araba satıcısını arayıp, ona bu fiyattan daha iyi bir fiyat verip veremeyeceğini sorun. Bu şekilde araba satıclarını birbirleriyle bir savaşa sokup, en düşük fiyatı alabilirsiniz.

Amerika’da Araba Almak İçin En İyi Zaman

Araba almak için en iyi zaman yıl sonu veya ay sonudur. Her araba satıcı bayisi ay sonunda kotalarını doldurup bonus almak için pazarlığa daha açık olurlar ve bazen zararına bile arabayı satabilirler. Alacağınız arabanın “invoice price” denen fatura fiyatını ve “incentives” denilen kampanyalarını öğrenin. Her ne kadar araba satıcıları size fatura fiyatı ile MSRP denilen satış fiyatı arasında bir fiyata ikna etmeye çalışsa da arabayı fatura fiyatının altına almanız mümkün.


Amerikada Araba Fiyatları Ne Kadar? Sıfır ve İkinci El Araç Fiyatları

Amerika’da Araba Nasıl Kiralanır? (Lease)

Daha önceden de bahsettiğim gibi, bu seçenek en pahalı ve sizi en çok sınırlayan seçenek. Arabayı üç seneliğine kiralayıp, en çok değer kaybettiği dönemin parasını ödüyorsunuz. Ayrıca arabayı geri verecekseniz mil sınırlamanız var. Kontratınıza göre üç yılda 30bin ya da 36bin mil kullanabilirsiniz en fazla. Fakat yeni araba almaya karar verdiyseniz ve nakit paranız yoksa, lease seçeneğiyle aylık ödemelerinizi düşürebilirsiniz. Lease yapabilmeniz için de iyi bir kredi skoruna ihtiyacınız var. Eğer lease seçeneğini düşünüyorsanız, arabayı üç sene sonra satın almayı planlayın. Eğer üç sene sonra arabayı geri verirseniz ya da yeniden lease yaparsanız bu size hayli pahalıya malolacaktır. Fakat arabayı üç sene lease ettikten sonra kendiniz satın alırsanız, uzun vadede çok uygun bir fiyata gelecektir. Amerikada araba fiyatları nasıl siz karar verin.

Lease kontratınızdaki “residual value” sizin arabayı alabileceğiniz fiyat. Değerini koruyan Honda, Toyota gibi arabalarda bu fiyat genelde üç yaşında bir arabayı alabileceğinizden daha ucuz olur. Yani kısaca yeni araba alıp, ödemelerinizi ertelemiş gibi oluyorsunuz. Lease pazarlığı yaparken hesabınızı çok dikkatli yapın, çünkü tek seçeneğiniz aylık ödeme üzerinden pazarlık etmek. üç sene boyunca yapacağınız ödemeler, peşinat ve “residual value” fiyatın toplamı, sizin arabayı aldığınız fiyattır.

Eğer Amerika’da uzun yıllar kalmayı planlamıyorsanız, yeni araba almanızı veya lease ile kiralamınızı tavsiye etmem. Yeni araba alıyorsanız, finansal olarak mantıklı olması için yedi on sene arasında o arabayı kullanmanız gerekiyor. Eğer buradaki geleceğiniz belli değilse en mantıklı seçenek güvenilir bir kullanılmış araba almak olacaktır.

POPÜLER KONULAR

YORUMLAR