Akü Takviyesi ile Araç Nasıl Çalıştırılır?Akü Takviyesi ile Araç Nasıl Çalıştırılır?

Eğer akünüzün indikatörü siyah konumdaysa gönül rahatlığıyla şarj edebilirsiniz. Eğer yolda kaldıysanız başka araçtan takviye alarak aracınızı çalıştırabilirsiniz. Aracınız çalıştığında ortalama 120 dk kadar çalışırsa 1 – 2 marş basacak enerji aracın şarj dinamosu sayesinde aküye aktarılabilir. Şimdi başka araçtan takviye almak ve akü şarj cihazıyla akü şarj etmek için nelere dikkat edilmeli bir göz atalım.

Araç aküleri bazı sebeplerden dolayı bitebilir. Bu sebepler kısaca aşağıdaki gibi maddelenebilir.

* Araçta uzun süre müzik dinlemek.

* Aracın iç ışıklarını, parklarını veya kapılarını açık unutmak.

* Araca uzun süre marş basmak.

* Aracın şarj dinamosunun arızalanması (Şarj etmemesi)

* Aşırı soğuk sebebi ile enerji seviyesinin düşmesi.

Yukarıdaki olaylardan biri başınıza geldiyse akünün şarja ihtiyacı olacaktır. Akünün neye ihtiyaç duyduğu akü üzerinde bulunan indikatör göstergesinden de anlaşılabilir. İndikatörden üç farklı bilgiye ulaşılabilir.

* Yeşil : Herşey yolunda,

* Siyah : Akünün şarja ihtiyacı var,

* Beyaz : Akünün kimyasal bakıma ihtiyacı var veya artık tamamen ömrünü tamamlamış.

Başka Araçtan Akü Aakviyesi Alarak Aracı Çalıştırmak

Eğer aracınızın takviye edilerek çalışacağına inanıyorsanız takviyede dikkat edilmesi gereken noktalar kısaca aşağıdaki gibi sıralanabilir.

* Araçları yan yana getirin.

* Takviye edecek aracı stop etmeyin.

* Takviye edecek aracın aküsünde + kutuba kırmızı maşayı yerleştirin (maşanın tam oturduğundan emin olmalısınız, aksi halde oluşacak ark maşayı eritebilir.)

* Maşanın diğer ucunu (+) takviye gereken aracın aküsünde + kutuba yerleştirin. (Bu kutupta da maşanın iyi yerleştiğinden emin olun.)* Artı kutuplar için yaptığınız işlemi eksi kutuplar içinde gerçekleştirin.

* Takviye gereken araç marş basarken takviye eden araç çalışır konumda olsun, hatta kişi sayınız yeterliyse takviye edecek araca hafif gaz verin, bu takviye gereken aracın marş basması esnasında çalışan aracın stop etmemesini ve elektronik hasar oluşmamasını sağlayacaktır. Yeni nesil araçlar elektronik olduğundan , ani sonlandırma elektronik hasar doğurabilir.

* Takviye gereken araç marş bastıktan ve çalıştıktan sonra önce artı kutuplar sonra eksi kutuplar sırasıyla sökülür.

* Maşaları akülerden sökerken metal kısımlarına dokunmamanız tavsiye edilir. Marş esnasında maşa ısınmış olabilir.

* Bu işlemler yapılırken akülere çok yakın durulmaması tavsiye edilir. Keza akü patlamalarından kaynaklanan kazalar mevcuttur.

* Aküyü akü şarj cihazı ile şarj etmek.

Eğer aracınızın aküsü siyah konumdaysa ve şarja ihtiyacı varsa, şarj cihazı ile şarj edecekseniz yapmanız gerekenler kısaca aşağıdaki linkte verdiğimiz yazımızdaki gibi özetlenebilir. Şarj cihazı ile şarj işlemi üç gruptan oluşmaktadır. Yavaş şarj, normal şarj ve hızlı şarj. Bu şarj çeşitlerinin dışında bazı akü şarj cihazlarında şok şarjı da vardır. Tavsiye edilmemekle birlikte dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda linkini verdiğimiz yazımızda bulabilirsiniz.POPÜLER KONULAR

YORUMLAR