Akü Biterse Nasıl Şarj Ederiz?Akü Nasıl Şarj Edilir?

Araçlarda kullanılan ve kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren araçlara akü denir. Aküler aynı zamanda araçların hareket ederken ürettikleri elektrik enerjisini de tekrar kimyasal enerjiye dönüştürerek depolarlar. Temel olarak aracın çalıştırılmasında ve elektrikli aksamlarının beslenmesinde aküye ihtiyaç vardır. Eğer akü içinde birikmiş olan kimyasal enerjinin tamamı elektrik enerjisine dönüştürülürse akü bitmiş olur. Bu durumda akünün tekrar kullanılabilmesi için şarj edilmesi gerekir.

Özellikle araçların uzun süre çalıştırılmadığı durumlarda, sürekli elektriğe ihtiyaç duyan zaman saati ve radyo gibi aksamlar akünün bitmesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra araç çalışmadığında, radyo ve farların açık bırakıldığı durumlarda ise akü kendi kendine şarj olamayacağından akü bitebilir.

Eğer aracın aküsü bitmiş ise aküyü şarj etmek için vurdurma işlemi yapılır. Başka bir araç aracılığı ile takviye kablosu kullanılarak da yapılabilir. Zorunlu olmayan durumlarda ise otomatik şanzımanlı ve yeni nesil dizel araçlarda vurdurma yöntemi uygulanmamalıdır.

Akünüz Şarj Edilmek İçin Uygun mu?

Öncelikle şarj edilmek istenen akünün durumunun şarj için uygun olup olmadığı kontrol edilir. Bunu anlamak içinse akü üzerindeki indikatör kontrol edilir. Akü üzerinde de belirtilen renk skalasına göre indikatörün siyah renkte olması akünün boşalmış olduğunu ve şarj edilebileceğini gösterir.

Akü üzerinde artı (+) ve eksi (–) olmak üzere 2 adet kutup başı bulunur. Eğer kutuplar belirtilmemişse daha büyük olan kutup başı artı kutup olarak kabul edilir.

Aracın aküsünü şarj etmek üzere, şarj edilecek akü ile aynı elektriksel değerlere sahip olan dolu bir akü ya da dolu akünün bulunduğu araç, şarj edilecek akünün bulunduğu aracın yanına getirilir.

Akü Takviye Kablosu Edinin

Şarj işlemine başlayabilmek için akü takviye kablosuna ihtiyaç vardır. Takviye kablosundaki kırmızı renkli kablonun maşaları iyice kavrayacak şekilde her iki akünün de artı (+) kutuplarına takılır. Siyah renkli kabloların maşaları da aynı şekilde akülerin eksi (-) kutuplarına düzgün bir şekilde tutturulur. Burada yapılacak bir hata aracın zarar görmesine sebep olabilir.

Bu aşamadan sonra aküsü bitmiş olan araç çalıştırılır. Eğer takviye başka bir araçtan sağlanıyorsa, bu araç da çalıştırılarak aküsünün zayıflaması önlenebilir.

Takviye işlemi bittikten sonra önce artı kutuplara bağlanan maşalar, daha sonra da eksi kutuplara bağlanan maşalar sökülür.

Bu işlemler sırasında kabloların yalıtımsız bölümlerine ve kutup başlarına çıplak elle dokunulmaması gerekir. Ayrıca her türlü metal eşyanın akü kutuplarına ve kablolara temas etmesi kısa devreye sebep olabileceğinden bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Şarj edilen akünün bağlı olduğu araç bir süre çalışır vaziyette bırakılarak akünün şarj edilmesi sağlanmalıdır.

Eğer aracınızın aküsü siyah konumdaysa ve şarja ihtiyacı varsa, şarj cihazı ile şarj edecekseniz yapmanız gerekenler kısaca aşağıdaki gibi özetlenebilir. Şarj cihazı ile şarj işlemi üç gruptan oluşmaktadır. Yavaş şarj, normal şarj ve hızlı şarj. Bu şarj çeşitlerinin dışında bazı akü şarj cihazlarında şok şarjı da vardır. Tavsiye edilmemekle birlikte dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.Aküye Yavaş Şarj Nasıl Yapılır?

* Uzun süre kullanılmadan bekletilen akülerin plakalarında sülfatlaşma olur. Sertleşen plakaları çözmek için yavaş şarj uygulanır.

* Önce aküye bir alıcı bağlanarak akü tamamen boşaltın.

* Sonra akünün içindeki elektroliti boşaltın ve saf su koyun.

* Akünüzü şarj cihazına bağlayın , bağlarken önce + sonra – kutupları bağlamanız gerekir.

* Akü şarj cihazınız yavaş şarj konumunda mı kontrol edin.

* Kontroller tamamlandığında akü şarj cihazınızın power butonuna basın.

* Aküyü 0,5-1 amperlik bir akımda şarja bırakın. Şarj süresi 60-100 saat arasında değişir. Belli aralıklarda kontrol etmenizde fayda vardır.

* Şarj süresi bitiminde akü içindeki elektrolit boşaltılarak uygun yoğunlukta elektrolit ilave edilir.

* Yavaş şarj esnasında akünün toz kapaklarının açılmasına gerek yoktur.

* Şarj alanının havadar bir yer olmasına dikkat edin. Şarj olan aküler elektroliz olayından dolayı zehirli gaz saldılar.

Aküye Normal Şarj Nasıl Yapılır?

* Akünün üzerini silip toz kapaklarını açın.

* Aküyü şarj cihazına bağlayın.

* Cihazı normal şarj konumuna alın.

* Şarj akımı 60 Ah bir akü için ortalama 3 ile 6 amper arasında olmalıdır.

* Şarj süresi 60 Ah bir akü için ortalama 6 ile 8 saat arasındadır.

* Akü kimyasalını ölçebilecek durumdaysanız şarj esnasında ara ara yoğunluk muayenesi ve elektrolit seviyesi tamamlayın.

* Akü şarj olurken yanına fazla yaklaşmayın, şarj alanının havadar olmasına dikkat edin.

Aküye Hızlı Şarj Nasıl Yapılır?

* Eğer çok uzun zamanınız yoksa ve şarj cihazınızda boost özelliği varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz.

* Akünün üzerini silip toz kapaklarını açın.

* Aküyü şarj cihazına bağlayın.

* Cihazı boost / hızlı şarj konumuna alın.

* Akü şarj akımı 6 amper ile 8 amper arasında olacaktır.

* Akü şarj süresi 2 ile 4 saat arası değişir.

* Şarj esnasında belli zaman aralıklarında enerji kesilip akü kontrol edilir. Akü kimyasalını ölçebilecek durumdaysanız şarj esnasında ara ara Yoğunluk muayenesi ve elektrolit seviyesi tamamlayın.Aküye Şok Şarj Nasıl Yapılır?

Aracınızın aküsünü hemen ayağa kaldırmak için uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Çok kaliteli ve güçlü şarj cihazına ihtiyaç duyulur . Tavsiye edilmeyen bir yöntem olmakla birlikte işe yaradığı kabul edilebilir. Tavsiye edilmemesinin sebebi iş kazaları, dikkatsizlik ve akünün patlama riskidir. Ayrıca akü plakalarına da zarar verir.

* Akünün üzerini silip toz kapaklarını açın.

* Aküyü şarj cihazına bağlayın.

* Cihazı şok şarj konumuna alın.

* Şarj akımı 60 Ah bir akü için ortalama 8A ile 11A üsütüdür.

* Şarj süresi 60 Ah bir akü için ortalama 30 dk ile 1 saat arasındadır.

* Akü kimyasalını ölçebilecek durumdaysanız yoğunluk muayenesi ve elektrolit seviyesi tamamlayın.

* Akü şarj olurken aküye ve şarj cihazının yanına fazla yaklaşmayın , şarj alanının havadar olmasına dikkat edin.

Akü Patlamalarına Dikkat!

Akü şarj esnasındayken kesinlikle yakınında bulunmayın ve enerjiyi kesmeden indüktöre bakmayın. Sosyal medyada birçok akü patlama videosu paylaşılmıştır. Bir kaç saniyelik dalgınlık gözlerinizi kaybetmenizle sonuçlanabilir.POPÜLER KONULAR

YORUMLAR